Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Dizolvare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Dizolvare firma

Buna ziua tuturor,
am si eu o speta:
o firma care se afla in dizolvare conform art. 235 din Legea nr. 31/1990, mai poate functiona, mai poate elibera facturi?
va multumesc anticipat
ContSters48867, utilizator
In principiu, nu. Dizolvarea presupune acea stare a societatii indreptata spre lichidare-radiere din registrul comertului. Exista insa opinii carora nu ma raliez, conform carora daca ,, functionarea" de care care vorbiti se face in interesul lichidarii este posibila.