Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Acte de comert societate in dizolvare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Acte de comert societate in dizolvare

Buna ziua,
O societate a depus la ONRC cererea de dizolvare si lichidare simultana.
Mai poate efectua acte de comert?

multumesc.
Acte de comert nu mai poate desfasura, decat acele activitati necesare pentru efectuarea dizolvarii si lichidarii.
Dizolvarea este o stare a societatii indreptata spre lichidare-radiere din registrul comertului. In perioada de dizolvare voluntara( banuiesc ca este vorba de art. 235 din legea nr. 31/1990) pentru a putea efectua acte de comert va trebui sa intocmiti o hotarare prin care reveniti la starea initiala dizolvarii, respectiv societatea sa fie in stare de functionare.