avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Bunica mea a murit acum 5 ani, lasind in urma o casa si teren agricol intr-o comuna in jud.Olt. A avut 2 fii - tatal meu (care a decedat inaintea bunicii) si unchiul meu. Unchiul n-a vrut sa deschidem succesiunea in tot acest timp. El are toate actele ramase de la bunica (titluri de proprietate, certificatul ei de deces, certificatul de deces al bunicului..) Eu nu am nici macar o copie a acestora. Unde trebuie sa merg si ce acte sa cer pentru a-mi obtine partea legala din aceasta mostenire? Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters178374 , utilizator 19:37, 14 Iunie 2011
indiferent de atitudinea unchiului, ar fi trebuit sa intocmiti o Declaratie la notar prin care sa se specifice, in mod clar,ca acceptati mostenirea de la tatal dvs. . Sa speram ca ati facut acest lucru...
In vederea inceperii demersurilor, va trebui sa va adresati primariei ultimului domiciliu al tatalui dvs. sau la primaria unde se afla situate imobilele si sa cereti Anexa 24 prin care se vor indica mostenitorii si bunurile ramase. Cu acea hartie va adresati unui notar care il va cita pe unchiul dvs. in vederea dezbaterii mostenirii si ii va cere sa se prezinte si cu actele de proprietate. Daca nu se va prezenta la notar, atunci nu va ramine decat calea anevoioasa a instantei, unde e bine sa vorbiti mai intai cu un avocat si , eventual, sa il si angajati, pentru mai multa siguranta in obtinerea a ceea ce vi se cuvine.
Legat tot despre mostenire as dori sa intreb urmatoarele:
- intr-o comuna din jud. Buzau locuieste mama(81 ani);
-eu am o sora in viata iar una este decedata din anul 1984;
-mai am un frate bun de mama dar vitreg de tata;
-mama nu a avut avere iar tot ce are acum casa cu teren aferent plus 40 arii teren agricol este ramas de la tata;
-eu si surorile mele avem la fostul nume CUCU iar fratele meu NEAGU;
Dupa moartea mamei cum poate fi impartita aceasta mostenire?
mergeti la primarie si solicitati eliberarea unor duplicate dupa certificatele de deces ale bunicilor. apoi ar trebui sa dati in judecata unchiul pt impartirea mostenirii.
radud62 a scris:

Legat tot despre mostenire as dori sa intreb urmatoarele:
- intr-o comuna din jud. Buzau locuieste mama(81 ani);
-eu am o sora in viata iar una este decedata din anul 1984;
-mai am un frate bun de mama dar vitreg de tata;
-mama nu a avut avere iar tot ce are acum casa cu teren aferent plus 40 arii teren agricol este ramas de la tata;
-eu si surorile mele avem la fostul nume CUCU iar fratele meu NEAGU;
Dupa moartea mamei cum poate fi impartita aceasta mostenire?


Nu conteaza numele. Sora decedata are copii? Daca are, acestia vor veni la mostenire prin reprezentare. Mostenirea se va imparti in mod egal intre dumneavoastra, sora in viata, fratele uterin si daca e cazul copiii surorii decedate vor veni la mostenire in numele acesteia si vor imparti intre ei partea ce s-ar fi cuvenit mamei lor. Daca sora nu are copii, atunci mostenirea se va imparti in mod egal intre dumneavoastra, sora in viata si frate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dezbaterea succesiunii - fara copii ai decedatilor Elena27R Elena27R Buna ziua, Suntem in situatia de a cumpara o casa si terenul aferent care a ramas in urma decesului unor rude, matusa si unchi decedati amandoi acum 1 an. ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa 15 ani kike kike Tatal meu a decedat in anul 1995.Nu am facut succesiunea pana in prezent.Nu am facut succesiunea nici dupa bunicii paternali .Ce parere aveti;trebuie facute ... (vezi toată discuția)
Succesiunea după 30 de ani de la decesul bunicilor? Mara77! Mara77! Buna seara! Bunicii mei din partea mamei au decedat acum vreo 25- 30 de ani, întâi bunica, apoi bunicul la ani distanță. Bunicii mei au avut 5 copii. ... (vezi toată discuția)