avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA directiva 2006/112/ec art144 si 146
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

directiva 2006/112/ec art144 si 146

-am o achizitie din China, iar transportatorul emite fact de taxe pt transport marfa prin uniunea europeana si scrie scutit tva cf directivei 2006/112/ec art 144 si 146??
-cum inregistrez in contabilitate factura si daca trebuie trecuta in 390??
Cel mai recent răspuns: xerxes , utilizator 11:08, 13 Iunie 2011
Conform art. 143, alin 1, lit. d) din Codul fiscal (art. 144 din Directiva 2006/112/CE), sunt scutite de tva prestările de servicii, inclusiv transportul şi serviciile accesorii transportului, altele decât cele prevăzute la art. 141, dacă acestea sunt direct legate de importul de bunuri şi valoarea acestora este inclusă în baza de impozitare a bunurilor importate potrivit art. 139.
Daca operatiunea nu ar fi fost scutita de tva, beneficiarul ar fi fost persoana obligata la plata taxei, conform art. 150, alin 2 din Codul fiscal, iar pe cale de consecinta beneficiarul este obligat sa justifice scutirea de tva cu urmatoarele documente:
- factura emisa de prestator
- contractul
- documentele de transport
- documentele de import
Chiar daca operatiunea reprezinta o prestare intracomunitrara de servicii, aceasta nu se raporteaza in decl. 390Vies, intrucat este scutita (pct. 80^2, alin 2 din normele de aplicare ale art. 156^4).
Daca beneficiarul nu poate justifica scutirea de tva, operatiunea va fi considerata taxabila in Romania si atunci se va inscrie in declaratia 390.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare import Asanta Asanta Am urmatoarea situatie: import de marfa din China. Vama se face la Bucuresti. am o factura de transport-manipulare emisa de o firma inregistrata in UE. Factura ... (vezi toată discuția)
Tva si roi crinarug crinarug 1. Societatii X din Romania (cod CAEN 5229) i se factureaza transport maritim de catre o societate din Danemarca, pe factura mentionandu-se cota \"O\" TVA , ... (vezi toată discuția)
Import marfa cu transportator ue Irina-2005 Irina-2005 Buna ziua Se poate sa ma ajute si pe mine cineva in urmatoarea problema? Am un import de marfa din Elvetia.Transportatorul este din UE respectiv ... (vezi toată discuția)