Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA directiva 2006/112/ec art144 si 146
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

directiva 2006/112/ec art144 si 146

-am o achizitie din China, iar transportatorul emite fact de taxe pt transport marfa prin uniunea europeana si scrie scutit tva cf directivei 2006/112/ec art 144 si 146??
-cum inregistrez in contabilitate factura si daca trebuie trecuta in 390??
Conform art. 143, alin 1, lit. d) din Codul fiscal (art. 144 din Directiva 2006/112/CE), sunt scutite de tva prestările de servicii, inclusiv transportul şi serviciile accesorii transportului, altele decât cele prevăzute la art. 141, dacă acestea sunt direct legate de importul de bunuri şi valoarea acestora este inclusă în baza de impozitare a bunurilor importate potrivit art. 139.
Daca operatiunea nu ar fi fost scutita de tva, beneficiarul ar fi fost persoana obligata la plata taxei, conform art. 150, alin 2 din Codul fiscal, iar pe cale de consecinta beneficiarul este obligat sa justifice scutirea de tva cu urmatoarele documente:
- factura emisa de prestator
- contractul
- documentele de transport
- documentele de import
Chiar daca operatiunea reprezinta o prestare intracomunitrara de servicii, aceasta nu se raporteaza in decl. 390Vies, intrucat este scutita (pct. 80^2, alin 2 din normele de aplicare ale art. 156^4).
Daca beneficiarul nu poate justifica scutirea de tva, operatiunea va fi considerata taxabila in Romania si atunci se va inscrie in declaratia 390.