Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata zilelor libere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata zilelor libere

in contractul de munca este specificat ca zilele de duminica si sambata sunt paltite printr-un procent, zilele de sarbatoare lucrate sunt platite printr-un procent, noptile sunt platite printr-un procent. intrebarea este daca am lucrat in ziua de dumunica si in aceeasi zi este si sarbatoare legala plata acestei zile se va plati ambele procente ( duminica 12-06-2011 = si zi rusali) rezulta plata pentru amandoua sarbatoriilor din aceeasi zi?
Ar trebui ca cei de la Ministerul Muncii sa emita niste norme metodologice cu rezolvarea tuturor "problemelor"cu care ne confruntam.
:(