Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Producator agricol
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Producator agricol

Daca am certificat de producator agricol , ( legume-fructe) , pot sa comercializez  produsele intr-un  spatiu comercial ? Care sunt formalitatile de infiintare a spatiului si procedura de obtinere a Autorizatiei de functionare ? Va multumesc
V-ati inregistrat la administratia finanatelor publice pentru obtinerea veniturilor din activitati agricole?
Veniturile din activitati agricole sunt venituri din urmatoarele activitati:

- CAPITOLUL VII Venituri din activitati agricole

ART. 71 - Definirea veniturilor din activitati agricole

Veniturile din activitati agricole sunt venituri din urmatoarele activitati:

a) cultivarea si valorificarea florilor, legumelor si zarzavaturilor, in sere si solarii special destinate acestor scopuri si/sau in sistem irigat;

b) cultivarea si valorificarea arbustilor, plantelor decorative si ciupercilor;

c) exploatarea pepinierelor viticole si pomicole si altele asemenea.

d) valorificarea produselor agricole obtinute dupa recoltare, in stare naturala, de pe terenurile agricole proprietate privata sau luate in arenda, catre unitati specializate pentru colectare, unitati de procesare industriala sau catre alte unitati, pentru utilizare ca atare, incepand cu data de 1 ianuarie 2008.

ContSters42967, utilizator