Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... In cat timp se prescrie calomnia?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

In cat timp se prescrie calomnia?

Am inteles ca s-a abrogat Art. 206 din Codul penal, dar as vrea sa stiu in cat timp pot sa dau in judecata pe cineva care a scris in presa un articol calomnios, pentru a cere daune in civil? Exista un alt termen de prescriptie mai mic de 3 ani in acest caz?
Inainte de abrogarea acestor articole, fiind incriminate de codul penal, trebuia formulata plangere prealabila in termen de 60 de zile.
Aum, deoarece aceste articole nu mai fac obiectul unor infractiuni, pentru a solicita daune in materie civila, dreptul se prescrie in termenul general de prescriptie de 3 ani.