avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Codul civil 1 oct. 2011
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Codul civil 1 oct. 2011

Bună ziua!

Care sunt modificările aduse de noul cod civil (legea 287/2009) faţă de actualul cod civil in domeniul succesiunilor (mostenirilor)?

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: spiky , utilizator 17:39, 17 Iunie 2011
cititi noul cod si veti vedea. il gasiti postat si pe net.
athe a scris:

cititi noul cod si veti vedea. il gasiti postat si pe net.

Codul + Legea nr. 71/2011,care este legea de punere in aplicare a Noului Cod Civil.
www.avocatnet.ro/content/art...
am nevoie de informatii in mare nu de fiecare articol in parte. multumesc
spiky a scris:

am nevoie de informatii in mare nu de fiecare articol in parte. multumesc

Pentru a afla informatii "in mare",tot ar trebui studiate comparativ cele doua coduri. Si nu in intregime,ci doar partea care va intereseaza. Si eventual legea de punere in aplicare,poate a adus si ea vreo modificare in materia succesiunilor.
Cartea a IV-a din Noul cod Civil se ocupa de succesiuni si liberalitati. ;)
o gluma....
totusi poate se amana punerea in aplicare.

Alte discuții în legătură

Rezerva succesorala iancu123 iancu123 la cat se intinde in procent din masa succesorala, rezerva succesorala? (vezi toată discuția)
Certificat de mostenitor, situatie complicata sionroxana63 sionroxana63 Buna ziua. As vrea sami spuneti daca este legal sa se emita un certificat de mostenitor sotiei unui mostenitor decedat in cazul in care nu au copii. Avem un ... (vezi toată discuția)
Succesiune - bani cec.complicat georgi87 georgi87 Buna ziua! Bunicul meu a decedat luna trecuta si a avut pusi niste bani la CEC.inainte sa moara el si sora lui,ziceau ca banii care ii are vor trece automat pe ... (vezi toată discuția)