Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Codul civil 1 oct. 2011
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Codul civil 1 oct. 2011

Bună ziua!

Care sunt modificările aduse de noul cod civil (legea 287/2009) faţă de actualul cod civil in domeniul succesiunilor (mostenirilor)?

Va multumesc!
cititi noul cod si veti vedea. il gasiti postat si pe net.
athe a scris:

cititi noul cod si veti vedea. il gasiti postat si pe net.

Codul + Legea nr. 71/2011,care este legea de punere in aplicare a Noului Cod Civil.
www.avocatnet.ro/content/art...
am nevoie de informatii in mare nu de fiecare articol in parte. multumesc
spiky a scris:

am nevoie de informatii in mare nu de fiecare articol in parte. multumesc

Pentru a afla informatii "in mare",tot ar trebui studiate comparativ cele doua coduri. Si nu in intregime,ci doar partea care va intereseaza. Si eventual legea de punere in aplicare,poate a adus si ea vreo modificare in materia succesiunilor.
Cartea a IV-a din Noul cod Civil se ocupa de succesiuni si liberalitati. ;)
o gluma....
totusi poate se amana punerea in aplicare.