Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Indrumatori stagiu consilieri juridici
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Indrumatori stagiu consilieri juridici

De unde sa-si gaseasca consilierii stagiari indrumatori si mai ales cum sa respecte Statutul profesiei de avocat daca ei sunt cam cu totul alt ceva... ? Adica sunt consilieri si trebuie sa-si gaseasca avocat indrumator???:stunned: , eventual mai nou sa mearga si la Institutul pentru pregatirea avocatilor?? Apoi dupa ce au invatat ce trebuiau sa stie avocatii dau examen pentru cunostinte de consilieri juridici??
Trebuie sa respecte Statutul Consilierului Juridic. Trebuie sa isi gaseasca un indrumator consilier juridic.
Care statut? Probabil vorbesti de statutul CCJ. Pe ala doar membrii CCJ trebuie sa-l respecte. Membrii altor asociatii profesionale sunt sub un alt statut.
Exact ce vorbeam....=D> Un adevarat haos din care nu se intelege nimic... :O
Care haos? Ce nu e clar? Singurul haos e creat de ONG-ul care jegmaneste pe cei aflati la inceput de drum. Consilierii juridici nu au corp profesional si nici statut. Sunt salariati, nimic altceva.
Cum ii jegmaneste?