avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 740 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... statutul profesiei de consilier juridic
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

statutul profesiei de consilier juridic

institutia in cadrul careia sunt angajata a primit un mail cu o adresa a Ministerului Justitei.
pe scurt prin acest mail ni se transmite pe diverse consideratii ca adoptarea acestui statut este lipsita de temei legal, argumentandu-se cu art. 2,3,6, din legea 514/2003 si alte inca cateva.
concluzia trasa este ca un cj poate profesa si fara acea obligatie de a se inscrie intr-un colegiu si tablou al cj cum prevedea statutul respectiv
....asta dupa ce mi-am facut o gramada de probleme ca "imi exercit profesia ilegal"
.....
intre timp m-am inscris intr-o asociatie a consilierilor juridici in domeniul financiar bancar in care imi desfasor activitatea,dar oricum, mi se pare o bataie de joc aceasta jonglare cu mintile oamenilor
si daca eu, in calitate de jurist spun asta, ce sa mai zica cei care au un alt format profesional??
Eu cred ca sunt bete-n roate puse de Min. justitiei. Acceasi lege statueaza posibilitatea c.j. de a se asocia in organizatii profesionale, care sa le apere interesele si demnitatea.In momentul in care cj s-ar uni intr-o singura organizatie nationala,si in divese colegii, uniuni etc, vor avea un cuvant de spus si de ascultat de catre legiuitori. Legea 514/2003 este imperfecta si nu rimeaza prea bine cu statutul cj,care are ca model statutul avocatilor.
Credeti ca domnii avocati ar fi incantati de independenta profesionala a consilierilor ,care daca ar avea drept de libera practica s-ar numi "avocat de afaceri"?
eu nu am spus ca nu se pot asocia cj in organizatii, ci doar ca nu este considerata ca ar avea vreun temei legal aceasta conditie de a putea profesa numai si numai daca te inscrii intr-un colegiu al cj;
dimpotriva Min. Just. spune ca este bine sa se formeze aceste organizatii, dar ca se poate profesa si fara a fi inscris in colegiu;
Min. Justitie nu contesta legea 514/2003 ci acest statut al cj, care, considera dansii ca nu are temei legal;
iar eu, dpdv al cj stagiar prefer legea de asemenea, pentru ca statutul mi se pare foarte restrictiv si incorect.
daca esti c.j. definitiv nu este obligatoriu sa fii inscris intr-o organizatie.
daca esti stagiar este necesar pt ca altfel nu vad cu ti-ai putea da definitivatul
de vreo luna sunt membra a Asociatiei Consilierilor juridici din Sistemul Financiar Bancar, dar pana sa ma inscriu, eram angajata cu contract de munca iar cons. j. definitiv angajat intr-o data anterioara mie, s-a considerat ca imi este indrumator desi nu este asa.
Toate probleme au aparut din continutul legii nr.514/2003. La art. se arata ca de poti asocia, ori nu exista obligativitatea sa profesezi ca cj trebuie sa fie inscris intr-o organizatie. Reiese clar ca cest asociatii s-au constituit in baza constituiei si O>G nr.26/2000. Deci statutul unui ONG nu poate avea efecte juridice mai mari decit o lege si impune anumite obligatii unei categorii profesionale, de regula te inscrii intr-un ong de placere, nu te sileste nimeni sa o faci, ori din intelesul statului UCCJ, reiese clar ca ei ar fi mai deosebiti. Asta nu inseamna ca toti consilieri juridici nu trebuia sa aiba o organizare profesionala, dar trebuie impusa de o lege cadru bine definita ca cea nr.51/1995 -avocatilor. In instanta nu iti cere nici-un judecator dovada ca esti inscris intr-un astfel de ong, delegatia il intereseaza din partea celui care il reprezinti. Eu unul sincer as constitui mai degraba un sindicat intr-o astfel de sitauatie. Legea nr.514, cum am ma-i spus si cu alte ocazii ori va fi abrogata, in conditiile integrarii in UE, deoarece toti licentiati in drept vor fi asimilati cu avocati, daca bineintels, sistemul juridic educativ superior va fi recunoscut si asimilata statelor europene. Daca nu, legea 514/2003 va fi modificata in aceiasi maniera incit ea va avea dispozitii asemantoare cu cea avocatilor, urmind a se constitui, ex. Baroul juridic sau Corpul C J. Cu bine!

Alte discuții în legătură

Exercitarea profesiei de cons. jr. in domeniul privat adriannn adriannn Buna ziua. 1. Pentru practicarea profesiei de cons. jr. este obligatoriu inscrierea in tabloul cons. juridici? Textul legii 514/2003 este interpretabil, ... (vezi toată discuția)
Legi aplicabile consilierilor juridici angajati cu contract de munca Iulian81 Iulian81 Buna ziua! Imi poate explica si mie cineva in sfarsit mai clar ce legi, ce drepturi si obligatii si ce statut se aplica consilierilor juridici care sunt ... (vezi toată discuția)
Cosilier juridic - pot sa ma inscriu in ccj? simona27 simona27 Am absolvit Facultatea de Drept acum doi ani, si m-am angajat la o firma ca jurist , neavand indrumator . As dori sa ma inscriu ca consilier juridic stagiar ... (vezi toată discuția)