Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... ce se intampla dupa septembrie
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

ce se intampla dupa septembrie

La ora actuala sunt undeva prin belgia lucrez.doresc sa stiu daca dupa septembrie cand este vorba sa intram in ue mai este nevoie de alte acte pentru a lucra legal in spatiu schengen!
Buna dimineata ! Suntem in UE de la data de 1 ianuarie 2007.
remus39 a scris:

La ora actuala sunt undeva prin belgia lucrez.doresc sa stiu daca dupa septembrie cand este vorba sa intram in ue mai este nevoie de alte acte pentru a lucra legal in spatiu schengen!

Romania este tara membra a UE din 1 Ianuarie 2007.
Cat despre Spatiul Schengen...aderarea Romaniei si a Bbulgariei a fost din nou amanat,urmand ca in toamna sa se reia discutiile in sensul acesta,posibil termen al aderarii fiind luna octombrie. ;)
luiza2008, utilizator
Aderarea la spatiul shenghen (cand se va realiza) nu va afecta politica dreptului la munca din statele UE. Restrictiile la munca in statele UE care le-au impus se mentin pana la anularea lor de către state ori pana la implinirea termenului de 7 ani de la aderare, moment in care orice restictie se anuleaza.

Începând din ianuarie 2014 – la şapte ani de la aderare – va exista o libertate totală de circulaţie a lucrătorilor din noile State Membre.
ContSters98245, utilizator