Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PfA infiintat de o luna, nu stiu daca trebuie sa se ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PfA infiintat de o luna, nu stiu daca trebuie sa se inscrie la pensii sau nu (venit estimat de 1500 lei/an)

Buna ziua, v-as fi recunoascatoare daca m-ati putea ajuta cu niste informatii.
Cineva si-a facut un pfa acum o luna, inregistrat la Registrul Comertului si la Finante, si-a luat chitantier, facturier, registre si stampila.
Venit estimat/ an de 1500 lei, e instructor inot si nu stie exact cat va castiga vara asta, in 4 luni cat e cald afara si vin copii.
Tine lectiile la piscina unei asociatii sportive. Clientii platesc o suma totala, din care Pfa-ul ia 40 % pt initiere si asociatia sportiva care detine piscina, 60 %.
Asociatia taie chitante catre clienti si PFA-ul taie chitante catre asociatie, in valoare de banii pe care ii ia pt initiere inot de la fiecare copil.
Sper ca e ok asa, nu ma pricep deloc. O prima intrebare ar fi...e ok asa ?
A doua pb: Pfa-ul inca nu s-a inscris la pensii si sanatate. Mai este cazul sa se inscrie la pensii daca nu va avea sigur 80 mil/ an venit ? Daca nu se inscrie, iar la finalul anului are mai putin de 80 mil venit, se mai poate intampla ceva ?
La sanatate am inteles ca treb oricum sa se inscrie, orice ar fi. Nu am vrea, dar...asta e.

Asigurarea pt pensie este obligatorie daca se realizeaza venituri mai mari de 8088 lei/an, venitul minim lunar de asigurare este 708 lei (35% din salariul mediu brut), iar suma minima a contributiei este de 222 lei/luna. Daca se depaseste plafonul de 8088 lei va trebuia sa plateasca CAS pt pensie de 31,3%.
Contributia de sanatate este obligatorie (5,5% din venitul net).