Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reducere program de lucru pentru gravide
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reducere program de lucru pentru gravide

Daca o angajata insarcinata a adus de la ginecolog adeverinta pentru reducerea programului de lucru, dar medicul de medicina muncii considera ca locul muncii nu influenteaza negativ sarcina, poate fi contestata reducerea programului? Se poate intruni o comisie medicala de evaluare?
Medicul de medicina muncii nu are de-a face cu reducerea programului pe baza OUG 96/2003. Nu te poate afecta.

* Art. 13 - În baza recomandarii medicului de familie, salariata gravida care nu poate îndeplini durata normala de munca din motive de sanatate, a sa sau a fatului sau, are dreptul la reducerea cu o patrime a duratei normale de munca, cu mentinerea veniturilor salariale, suportate integral din fondul de salarii al angajatorului, potrivit reglementarilor legale privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale.