Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... va rog un sfat- inregistrare in Ro a casatoriei
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

va rog un sfat- inregistrare in Ro a casatoriei

m-am casatorit in urma cu 8 ani in strainatate cu un cetatean strain.pana in prezent nu am inregistrat casatoria la oficiul starii civile,nestiind ca trebuie facut acest lucru.as vrea sa stiu unde ar trebui sa merg sa obtin informatii daca mai este posibila inregistrarea casatoriei dupa 8 ani si daca aceasta casatorie este recunoscuta de statul roman?mentionez ca aceasta casatorie a fost incheiata in Pakistan si nu a fost inregistrata nici la ambasada romana din statul respectiv.va multumesc
Înscrierea casatoriilor se poate solicita la misiunile diplomatice ale României în străinătate (in functie de domiciliu petentului).
Documente necesare:
- extrasul actului de căsătorie străin, apostilat sau legalizat de autorităţile locale în original şi copie;
-declaraţia pe proprie răspundere privind inexistenţa altei transcrieri în România (formularul se primeşte la misiunea diplomatică);
-declaraţia pe proprie răspundere privind inexistenţa altor căsătorii anterioare ale cetăţeanului român (formularul se primeşte la misiunea diplomatică) (sau, după caz, certificatul de naştere eliberat de autorităţile române cu toate menţiunile de căsătorie şi de divorţ);
-copia paşapoartelor soţilor (primele 4 pagini);
-copia certificatelor de naştere ale soţilor; in cazul in care unul din soti este cetatean strain, se va prezenta extrasul de nastere al acestuia cu parintii;
-copia buletinului/cărţii de identitate din România;
-taxa consulară .
Cererea poate fi depusa de unul din soti, insa la eliberarea documentului este obligatorie prezenta ambilor soti, care vor semna in registrul de stare civila.

va multumesc pentru raspuns.problema este ca eu ma aflu in Romania acum,sotul este din Nigeria dar locuieste in prezent in Trinidad &Tobago iar casatoria a fost incheiata in Pakistan in urma cu 8 ani.din cautarile mele a rezultat faptul ca o casatorie incheiata in strainatate trebuie inreghistrata la ambasada sau la autoritatiile consulare din tara respectiva unde a fost incheiata casatoria sau in tara dar intr-un interval de 6 luni,ceea ce eu nu am facut din necunostinta de cauza.intrebarea mea este:mai este cumva valabila aceasta casatorie?daca ,pot s-o inreghistrez in tara dar fara prezenta sotului,el locuind in prezent in Trinidad si unde mai exact ar drebui sa merg .va multumesc din suflet