Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Obtinere viza de scurta sedere pentru cetatean irakian
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Obtinere viza de scurta sedere pentru cetatean irakian

Ma puteti ajuta cu un raspuns concret referitor la actele necesare si conditiile care trebuie indeplinite pentru ca un cetatean irakian sa obtina viza de scurta sedere in Romania? Am lecturat OUG 194 /2002 dar m-ar interesa si alte sfaturi de la dumneavoastra. Mentionez ca cetateanul irakian are in Romania un copil major venit la studii. Multumiri,
keana, utilizator
Buna ziua,
As vrea sa ma ajutati si pe mine cu niste raspunsuri , in limita timpului dvs liber. Dupa ce se completeaza toate aceste formulare de catre cetateanul roman, care sunt etapele urmatoare? Cetateanul irakian primeste acasa vreun plic? Sau trebuie sa mearga la ambasada din Bagdad? multumesc!