Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... asigurarea pentru locuinte
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

asigurarea pentru locuinte

nu prea stiu, cat de obligatoriu este asigurarea de locuinte la noi si care sunt urmarile daca nu te asiguri.agentii care iti bat zilnic la usa, nu cunosc amanunte, doar ca minimul este 20 de euro (apartament de bloc) si data limita este 15.07.2011, altii spun 31.07.2011.poate aveti amabilitatea sa ma lamuriti. va multumesc frumos
Asigurarea obligatorie a locuintei e obligatorie.
Asigurarea obligatorie a locuintei, pentru constructie din caramida, beton, deci bloc sau casa, e fix 20 euroi. Acopera riscurile de tip calamitate naturala: inundatii, alunecari de teren si cutremure.
Sunt 13 firme de asigurari care formeaza PAID adica pool-ul de asigurare impotriva dezastrelor naturale.
Firmele de asigurari va mai ofera si asigurari facultative pentru locuinte care pe langa cele 3 riscuri de mai sus, mai acopera in plus si altele, cum ar fi inundatia provenita de la spargerea tevii de apa de la vecinul de sus din bloc. De aceea v-a spus ca asigurarea ar costa minim 20 euroi. Dumneavostra, pentru acele asigurari facultative puteti opta pentru suma asigurata mai mult de 20 000euroi.
Asigurarea obligatorie de locuinte (PAD) este in vigoare inca de anul trecut daramenzile incep de la 15 iulie 2011 si daca aveti incheiata o asigurare facultativa care sa cuprinda si cele trei riscuri catastrofice nu mai sunteti obligat sa mai incheiati polita PAD.