Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Reintoarcerea minorului in tara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Reintoarcerea minorului in tara

Buna ziua,

Am citit tot ce am putut (legi si forumuri) dar nu am gasit nicaieri raspuns la intrebarea mea.

Suntem stabiliti cu familia de un an in Anglia, avem pasapoarte romanesti. Daca sotul vrea sa duca copii in Romania fara ca eu sa plec cu ei are nevoie de imputernicirea mea ca sa treaca granita cu minori fara mama lor?

Mentionez ca planuim sa mergem dupa ei impreuna deci parasirea tarii nu are fi o problema.

Va multumesc anticipat
Deci sotul ia copiii si vine in Romania fara dv.In acest caz pentru a reveni in Anglia cu copiii trebuie sa aiba imputernicire de la dv. si in plus copiii trebuie sa aiba pasaport!Daca reveniti in Anglia impreuna cu sotul atunci nu mai aveti nevoie decat de pasapoarte valabile si pentru dv. si pentru copiii.
pt a reveni in tara cu minorii, tatalui nu-i trebuie acordul dvs