Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale infiintare firma de insolventa
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

infiintare firma de insolventa

care sunt conditiile ca o persoana sau mai multe, asociate, sa-si infiinteze o firma cu obiect de activitate lichidatre judiciara, insolventa?
va multumesc.
Ordonanta de urgenta nr.
86/2006
din 08/11/2006
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 944 din 22/11/2006
privind organizarea activitatii practicienilor in insolventa
CAPITOLUL II Forme de exercitare a profesiei
Art. 4. - (1) Practicienii in insolventa isi pot exercita profesia ca persoane fizice independente sau ca asociati,
colaboratori ori angajati ai unor societati profesionale cu personalitate juridica.
((3) Persoanele juridice se organizeaza si functioneaza, conform prezentei ordonante de urgenta, sub forma
societatii profesionale cu personalitate juridica sau sub forma intreprinderii unipersonale cu raspundere limitata.
(4) Un practician in insolventa nu isi poate exercita profesia ca persoana fizica independenta decat intr-o singura
forma de organizare a profesiei. O persoana fizica nu poate avea calitatea de asociat decat intr-o singura societate
civila profesionala, cu sau fara personalitate juridica

SECŢIUNEA a 2-a Persoane juridice. Societatea civila profesionalacu personalitate juridica si raspundere
limitata

[ .......]

Art. 14. - Pot detine calitatea de asociati doi sau mai multi practicieni in insolventa definitivi, inscrisi in aceeasi
filiala a UNPIR sau in filiale diferite. Actul constitutiv se va transmite, exclusiv in scop de informare, catre toate
filialele unde sunt inscrisi asociati ai societatii civile profesionale cu raspundere limitata.
Art. 15. - (1) Capitalul social al societatii civile profesionale cu raspundere limitata, reprezentand echivalentul in
lei a minimum 10.000 euro, se varsa la momentul constituirii societatii. Secretariatul general al UNPIR este obligat
sa verifice varsarea integrala a capitalului social la momentul constituirii si, daca este cazul, sa verifice evaluarea
aporturilor in industrie, in natura sau in clientela. Evaluarea se realizeaza de catre un evaluator autorizat, membru
al Asociatiei Nationale a Evaluatorilor din Romania (ANEVAR), desemnat de adunarea asociatilo