Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Verde intermitent vs. verde
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Verde intermitent vs. verde

Multi se refera la verdele intermitent ca fiind mai "slab" decat verdele. Cu alte cuvinte verdele "plin" il bate pe cel intermitent. Si apare o dilema aici pentru mine. Cand am verde si virez la stanga si vehiculul de pe parte pusa deci care va ajunge in dreapta mea, acord eu prioritate vehiculului cu verde intermitent sau el imi acorda mie ?

In ordonanta de urgenta articolul de lege care se refera la acest subiect suna asa:
Art. 59
(1) In intersectiile cu circulatie nedirijata, conducatorul de vehicul este obligat sa acorde prioritate de trecere vehiculelor care circula pe sine. Acestea pierd prioritatea de trecere cand efectueaza virajul spre stanga sau cand semnalizarea rutiera din acea zona stabileste o alta regula de circulatie.
(2) In intersectii, conducatorii vehiculelor care vireaza spre stanga sunt obligati sa acorde prioritate de trecere vehiculelor cu care se intersecteaza si care circula din partea dreapta.
(3) In intersectiile cu circulatie dirijata prin indicatoare de prioritate, regula prioritatii de dreapta se respecta numai in cazul in care doua vehicule urmeaza sa se intalneasca, fiecare intrand in intersectie de pe un drum semnalizat cu un indicator ("a.k.a. semafor thumbup.gif ") avand aceeasi semnificatie de prioritate sau de pierdere a prioritatii.
(4) Cand un semafor cu trei culori are o lumina verde intermitenta suplimentara, montata la acelasi nivel cu lumina verde normala a semaforului, sub forma unei sageti verzi pe fond negru, cu varful spre dreapta, aprinderea acesteia semnifica permisiunea pentru vehicule de a-si continua drumul in directia indicata de sageata, indiferent de culoarea semaforului electric, cu conditia acordarii prioritatii de trecere vehiculelor si pietonilor care au drept de circulatie.

La aliniatul 4 apare pasajul: cu conditia acordarii prioritatii de trecere vehiculelor si pietonilor care au drept de circulatie.
Sa discutam cu calm, nu e nevoie de raspunsuri explozive. Eu am supus discutiei un fapt. Doresc doar sa comentam pe articole:

Verde intermitent : acorda prioritate celor care au acest drept. Articolul 2 spune ca cei care vireaza la stanga pierd acest drept de circulatie, prin urmare:

sunt obligati sa acorde prioritate de trecere vehiculelor cu care se intersecteaza si care circula din partea dreapta.

Discutam o situatie pur ipotetica, nu cred ca se intalneste in practica. Nu stiu de ce aduceti in discutie pietonii, nu exista vreo prevedere pentru ei ca ar pierde prioritatea cand traverseaza pe verde. Asta e clar. E vorba de cele doua vehicule.
Eu vad legea ca pe un tot unitar, fiecare articol poate avea o legatura cu altul.
BogdanP, utilizator
Uite iti dau un exemplu de intersectie care o intalnesc zilnic: intersectie in T intre un drum principal si o iesire de sub un pasaj de tren. Semafoare dupa cum urmeaza: iesirea de sub pasaj rosu-galben-verde; drumul principal ros-galben-verde pe directia inainte si la stanga (pt intrarea pe sub pasaj), respectiv verde intermitent drumul principal prima banda (pentru viraj la dreapta pentru intrarea pe sub pasaj). Cand fac stanga de pe drumul principal pentru intrarea de sub pasaj am verde concomitent cu cei din sens opus care au verde tot inainte si cu cei din sens opus care au verde intermitent pentru viraj dreapta pe sub pasaj. Prioritate de trecere fata de mine (prioritate de dreapta) au doar cei care merg pe verde inainte, cei care fac dreapta pe sub pasaj (si au verde intermitent) sunt obligati sa-mi acorde prioritate chiar daca le vin din stanga, adica exact ce specifica alin4.
Art. 2 pe care-l mentionati se refera la circulatia prin intersectii nedirijate (nu se refera la circulatia prin intersectii dirijate de semafor). Ati inteles acum?
Art.3 se refera la circulatia prin intersectii cu indicatoare, iar art.4 la circulatia prin intersectii cu semafoare. Simplu ca buna ziua.
Macar ordinea semnale politist, semafor, indicatoare, intersectie nedirijata banuiesc ca o stiti.

Vorbesc de pietoni pentru ca verde intermitent se pune pt viraj la dreapta, concomitent cu verde sau rosu pt pietonii care traverseaza drumul pe care se intra prin viraj la dreapta. In cazul cand pietonii au verde trebuie sa-i lasi sa treaca, la fel si cu masinile care au verde si vin din stanga.
amcteam, utilizator
O intersectie semaforizata are stabilite foarte clarprioritatile: eu fac stanga pe culoarea verde iar cel care vine din sens opus face la dreapta pe verde intermitent dupa ce imi da mie prioritate. Este f.clar. De regula astfel de intersectii au mai multe benzi(cel putin doua pe sens) si banda unu are verde intermitent. Altminteri ar fi lasat doar verde si atunci daca vrei sa virezi stg dai prioritate de trecere celor ce vin din sens opus si apoi treci. In concluzie verdele bate verdele intermitent. Si sunt multe astfel de intersectii.
amcteam a scris:

Art. 2 pe care-l mentionati se refera la circulatia prin intersectii nedirijate (nu se refera la circulatia prin intersectii dirijate de semafor). Ati inteles acum?
Art.3 se refera la circulatia prin intersectii cu indicatoare, iar art.4 la circulatia prin intersectii cu semafoare. Simplu ca buna ziua.
Macar ordinea semnale politist, semafor, indicatoare, intersectie nedirijata banuiesc ca o stiti.

Faceti confuzie intre aliniatul dintr-un articol si articolele de lege. Aliniatul 1 din articolul 59 spune asa:

(1) In intersectiile cu circulatie nedirijata, conducatorul de vehicul este obligat sa acorde prioritate de trecere vehiculelor care circula pe sine. Acestea pierd prioritatea de trecere cand efectueaza virajul spre stanga sau cand semnalizarea rutiera din acea zona stabileste o alta regula de circulatie.

Aliniatul 2 se refera la toate tipurile de intersectii:
(2) In intersectii, conducatorii vehiculelor care vireaza spre stanga sunt obligati sa acorde prioritate de trecere vehiculelor cu care se intersecteaza si care circula din partea dreapta.

In aliniatul 4 exprimarea este asa: conditia acordarii prioritatii de trecere vehiculelor si pietonilor care au drept de circulatie, dar nu ca si exceptie de la regula. Unde exista o exceptie, leguitorul s-a exprimat destul de clar cu privire la acel lucru.

Ori aliniatul doi iti spune ca iti pierzi prioritatea cand virezi la stanga. Prioritatea conform legii: dreptul unui participant la trafic de a trece inaintea celorlalti participanti la trafic cu care se intersecteaza, in conformitate cu prevederile legale privind circulatia pe drumurile publice.

Sper ca acum este mai clar. Eu judec legea in totalitate nu din parti.
BogdanP, utilizator
BogdanP a scris:

Art. 59
(1) In intersectiile cu circulatie nedirijata, conducatorul de vehicul este obligat sa acorde prioritate de trecere vehiculelor care circula pe sine. Acestea pierd prioritatea de trecere cand efectueaza virajul spre stanga sau cand semnalizarea rutiera din acea zona stabileste o alta regula de circulatie.
(2) In intersectii, conducatorii vehiculelor care vireaza spre stanga sunt obligati sa acorde prioritate de trecere vehiculelor cu care se intersecteaza si care circula din partea dreapta.
(3) In intersectiile cu circulatie dirijata prin indicatoare de prioritate, regula prioritatii de dreapta se respecta numai in cazul in care doua vehicule urmeaza sa se intalneasca, fiecare intrand in intersectie de pe un drum semnalizat cu un indicator ("a.k.a. semafor thumbup.gif ") avand aceeasi semnificatie de prioritate sau de pierdere a prioritatii.
(4) Cand un semafor cu trei culori are o lumina verde intermitenta suplimentara, montata la acelasi nivel cu lumina verde normala a semaforului, sub forma unei sageti verzi pe fond negru, cu varful spre dreapta, aprinderea acesteia semnifica permisiunea pentru vehicule de a-si continua drumul in directia indicata de sageata, indiferent de culoarea semaforului electric, cu conditia acordarii prioritatii de trecere vehiculelor si pietonilor care au drept de circulatie.

[editat - daca mai continuati asa veti fi banat]
alin.1 se refera la prioritatea autovehiculelor prin intersectii nedirijate fata de vehicule pe sina. Tramvaiele au prioritate doar daca nu vireaza spre stanga sau daca semnalizarea rutiera nu indica altceva.
alin.2 se refera la prioritatea autovehiculelor in INTERSECTII NEDIRIJATE, pentru ca daca sunt dirijate atunci prioritatea de dreapta e data mai la coada.
alin.3 se refera la prioritatea autovehiculelor in intersectii dirijate prin INDICATOARE (semafoarele nu sunt indicatoare, ci sunt sisteme de semnalizare luminoasa)
alin.4 se refera la prioritatea autovehiculelor in intersectii dirijate prin semafoare

[editat] Ca sa-ti argumentez ca alin. 2 nu se aplica oricum imagineaza-ti un drum cu prioritate care vireaza la stanga dupa ce i se alipeste un drum din partea dreapta fara prioritate. Cei care circula pe drumul cu prioritate nu acorda nici o prioritate de dreapta celor de pe drumul fara prioritate care vine din dreapta. Clar? [ link extern ] /
[editat]
ContSters20980, utilizator