Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire fara rezultat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire fara rezultat

Daca bunicii mei au lasat testament ca dupa moartea lor unchiul meu sa primeasca mostenirea iar acesta la randul lui a lasat mostenirea cu testament fiului lui , eu ca nepot voi mai putea face ceva?? Tatal meu a decedat primul, bunicii mei dupa el iar unchiului meu i'au lasat testament revenindui cota de 1/1 ... acesta lasandu-i la randul lui toata averea fiului sau. Intrebarea mea este eu ca nepot din partea fiului decedat inaintea bunicilor de ce nu imi revine nimic? Sau de ce nu am fost instintat de acel titlu de mostenitor?
In cazul mostenirii bunicilor termenul de reductiune a libertatilor excesive este prescris, asa cum spune si colega de mai sus.

Trebuia sa cereti reductiunea in 3 ani.
daca aveti motive ca sa invocati nulitatea absoluta a testamentului bunicilor dvs atunci ati mai avea sanse.