Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxe programator fara contract
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxe programator fara contract

Sunt un recent absolvent de facultate, iar pe durata acestei veri am lucrat (si inca mai lucrez) ca si programator, liber profesionist, pentru firma mama Google, cu sediul in SUA. Concret, nu am semnat nici un contract de munca, ci doar o declaratie pe proprie raspundere cum ca nu voi lucra pe teritoriul SUA. In schimbul muncii prestate pana acum, am primit $2500, si urmeaza sa mai primesc $2000 la sfarsitul verii, daca sefii mei sunt multumiti de mine. Salariul il primesc pe un card de credit pe care l-am primit prin posta de la Google.

Trebuie sa declar acest venit la Fisc? Trebuie sa platesc taxe pentru acest venit ? Trebuie sa ma inregistrez la Fisc ? Am inteles ca programatorii beneficiaza de scutirea de TVA pe salariu. Daca este cazul, cum pot beneficia de aceasta?

Multumesc.
andrei6200 a scris:

Sunt un recent absolvent de facultate, iar pe durata acestei veri am lucrat (si inca mai lucrez) ca si programator, liber profesionist, pentru firma mama Google, cu sediul in SUA. Concret, nu am semnat nici un contract de munca, ci doar o declaratie pe proprie raspundere cum ca nu voi lucra pe teritoriul SUA. In schimbul muncii prestate pana acum, am primit $2500, si urmeaza sa mai primesc $2000 la sfarsitul verii, daca sefii mei sunt multumiti de mine. Salariul il primesc pe un card de credit pe care l-am primit prin posta de la Google.

Trebuie sa declar acest venit la Fisc? Trebuie sa platesc taxe pentru acest venit ? Trebuie sa ma inregistrez la Fisc ? Am inteles ca programatorii beneficiaza de scutirea de TVA pe salariu. Daca este cazul, cum pot beneficia de aceasta?
Multumesc.

Da trebuie sa declari venitul la AFP,
Platesti impozitul de 16 %
Da trebuie sa completezi declaratia 070.
Nu se plateste TVA la salariu. TVA-ul este cu totul altceva.
Mergi la AFP Biroul asistenta contribuabili si vei primi toate informatiile necesare.
ContSters42967, utilizator
Multumesc pentru raspuns. Cu toate acestea, am inteles ca programatorii sunt scutiti de impozitul de 16% din salariu. Voi incerca sa aflu ce si cum trebuie sa fac ca sa nu platesc impozitul :-)
Consulta ordinul 250/2004 si intreaba-i si pe cei de la firma care te plateste:
ART. 1
[b] Angajaţii agenţilor economici care îşi desfăşoară activitatea pe teritoriul României în conformitate cu legislaţia în vigoare, al căror obiect de activitate include crearea de programe pentru calculator (cod CAEN 7221, 7222), precum şi angajaţii persoanelor juridice române de drept public beneficiază de scutirea de impozit pe venit, în conformitate cu prevederile art. 56 alin. (4) lit. l) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, dacă sunt îndeplinite cumulativ următoarele condiţii:
1. posturile pe care sunt angajaţi corespund listei cuprinzând ocupaţiile menţionate în anexa nr. 1;
2. postul face parte dintr-un compartiment specializat de informatică, evidenţiat în organigrama angajatorului, cum ar fi: centru de calcul, direcţie, departament, oficiu, serviciu, birou, compartiment sau altele similare;
3. au diplomă de absolvire a unei forme de învăţământ superior de lungă durată, eliberată de o instituţie de învăţământ superior acreditată, având înscrisă una dintre specializările: Automatică, Calculatoare, Informatică, Matematică, Cibernetică, Electronică, respectiv una dintre specializările cuprinse în anexa nr. 2, şi prestează efectiv una dintre activităţile prezentate în anexa nr. 1;
4. angajatorul a realizat în anul fiscal precedent şi a înregistrat distinct în balanţele analitice, ca urmare a activităţii de creare de programe pentru calculator destinate comercializării pe bază de contract, un venit anual de cel puţin echivalentul în lei a 10.000 dolari S.U.A. (calculat la cursul de schimb valutar mediu lunar comunicat de Banca Naţională a României, aferent fiecărei luni în care s-a înregistrat venitul) pentru fiecare angajat care beneficiază de scutirea de impozit pe venit.
.....
ART. 5
Încadrarea unei persoane în categoriile de activităţi sau de ocupaţii, în scopul beneficierii de scutirea de impozit pe venit prevăzută de art. 56 alin. (4) lit. l) din Legea nr. 571/2003, constituie responsabilitatea angajatorului.

multa bafta!
1. Deoarece nu ai calitatea de angajat al unui angajator care isi desfasoara activitatea pe teritoriul Romaniei nu iti sunt aplicabile prevederile Ordinului 250/2004

2.Daca venitul obtinut nu este in baza unui contract de munca, deci il obtii ca liber profesionist, inseamna ca nu obtii un salariu ci un venit din activitati comerciale pentru care platesti un impozit pe venit de 16%.

3.Cere sfatul unui specialist sau la serviciul Asistenta Contribuabili in ceea ce priveste TVA_ul, in situatia in care realizezi mai mult de 35000 euro intr-un an. Din punct de vedere al TVA_ului este foarte delicat sa te pronunti fara mult mai multe detalii legate de tipul de activitate, beneficiar, locul prestarii....

TEMEI LEGAL
IMPOZIT PE VENIT
Codul Fiscal
ART. 39
Contribuabili
Următoarele persoane datorează plata impozitului conform prezentului titlu şi sunt numite în continuare contribuabili:
a) persoanele fizice rezidente

ART. 40
Sfera de cuprindere a impozitului
(1) Impozitul prevăzut în prezentul titlu, denumit în continuare impozit pe venit, se aplică următoarelor venituri:
a) în cazul persoanelor fizice rezidente române, cu domiciliul în România, veniturilor obţinute din orice sursă, atât din România, cât şi din afara României;

ART. 90
Venituri obţinute din străinătate
(1) Persoanele fizice prevăzute la art. 40 alin. (1) lit. a) şi cele care îndeplinesc condiţia prevăzută la art. 40 alin. (2) datorează impozit pentru veniturile obţinute din străinătate.
(3) Contribuabilii care obţin venituri din străinătate conform alin. (1) au obligaţia să le declare, potrivit declaraţiei specifice, până la data de 15 mai a anului următor celui de realizare a venitului.

201 Declaraţie privind veniturile din străinătate (OMEF 2371/2007) Formular 201

o Declaraţia se completează de către persoanele fizice române cu domiciliul în România, care realizează venituri din străinătate. Aceste venituri provin din activităţi comerciale, profesii libere, drepturi de proprietate intelectuală, cedarea folosinţei bunurilor, dividende, dobânzi, premii şi jocuri de noroc, câştiguri din transferul titlurilor de valoare, pensii şi altele. Se depune câte o declaraţie pentru fiecare ţară şi pentru fiecare categorie de venit. Declaraţia se depune şi de către cei care îndeplinesc condiţiile de rezidenţă timp de 3 ani, conform art. 7 Cod Fiscal. Se completează de mână, în două exemplare, din care unul rămâne la contribuabil. Declaraţia se depune direct la registratura organului fiscal sau la oficiul poştal, prin scrisoare recomandată. Nu se declară veniturile din salariile obţinute în străinătate.