Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... urgent, va rog sa ne lamuriti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

urgent, va rog sa ne lamuriti

buna ziua, imi cer scuze daca deranjez pe cineva care ar avea bunavointa sa ne explica rezolvarea unor probleme urgente :
un unchi de al meu acum vreo 12 ani a divortat de prima sotie cu care are o fata, dupa divort din cate am inteles de la el, mi-a spus ca fostei sotii i-a lasat apartamentul in care sa stea cu fata lor pana la batranete (mai exact pana cand moare) iar el dupa o perioada a inceput o relatie de concubinaj cu cineva,care a durat pana acum, adica timp de 9 chiar 10 ani, el lasand-o in apartamentul pe care il avea la constanta pe prima sotie sa locuiasca cu fata lor, s-a mutat la tara unde avea o casuta, un bar si o alimentara, timp in care de cand este cu aceasta doamna au facut mai multe impreuna ,au renovat casa, au mobilat-o impreuna ,au muncit impreuna pentru tot ce au facut si realizat ,ea cateva luni de zile a fost la fata ei care este in italia si a muncit iar cand s-a intors si-au luat o masina ,greseala fiind a lor pentru avand doar el permis masina a trecut-o pe numele lui ,pentru ca el circula cu masina ,urmand ca ea sa dea de permis, au avut niste probleme , mai exact niste datorii la stat pentru care ea a plecat din nou la munca timp de cateva luni si au mai achitat din datorii, acum el stresat din cauza problemelor de sanatate pe care le avea si datoriile care mai ramasese de achitat ,pur si simplu si-a pus capat zilelor,nu stim ce a fost in mintea lui de a facut acest lucru oribil de a se spanzura, pur si simplu cand s-a dus ea in magazie sa ia o sticla l-a gasit spanzurat. ieri cand el era la morga ,deci inca nici nu s-a racit bine si fiisa a inceput sa isi faca planuri ca preda marfa din magazin si ca inchide firma si sa vada ce face cu casa, si deja i-a cerut si actele de la masina ,lucru care nu ne convine la multi dintre noi, pentru ca el a fost unchiul meu dar ma gandesc si la fata aceasta ca ea a trait atatia ani cu el si l-a ingrijit ,a fost alaturi de el cand a fost bolnav ,cand i-a fost rau sau cand i-a fost bine nu fata lui a stat cu el, si probabil ca dupa inmormantare o s-o dea afara din casa, au vreun drept sa faca asta ? eu stiu ca dupa cinci ani de concubinaj are si ea drepturi mai ales daca se dovedeste cu martori. tin sa va mentionez ca nu au fost casatoriti legitim ,au trait in concubinaj,mi se pare ( si am sa ma interesez) ca ea este trecuta la primaria de care apartine cu domiciliul acolo acasa la el ( pentru plata impozitului,taxa de habitat, etc.. ) deci dovezi clare cu inscrisuri sau daca nu, cu martori sunt, ca ea a trait peste 5 ani cu el. va rog sa imi spuneti pasii care ar trebui sa ii facem ca sa o ajutam sa nu o poata arunca in strada pe aceasta concubina a unchiului meu. va dati seama ca dupa ce a muncit ani de zile si a facut atatea acolo cu fostul meu unchi (decedatul) , fiica lui probabil o va arunca in strada, insa noi vrem sa facem ceva in asa fel incat sa o ajutam sa ramana acolo in acea casa unde a trait cu unchiul meu pentru ca asta era si dorinta lui,el iubind-o foarte mult pe aceasta doamna. ce trebuie sa facem ? va multumesc frumos pentru timpul acordat si celor ce imi vor raspunde in timp util ca sa putem incepe procedurile care sunt de urmat. o zi frumoasa va doresc.
concubinajul in legislatia actuala nu este reglementat, astfel ca acea dna nu are nici un drept asupra bunurilor unchiului dvs.
cel mult are un drept de creanta fata de imbunatatirile aduseproprietatii unchiului dvs, a bunurilor mobile achizitionate impreuna, acestea pot fi dovedite cu inscrisuri si martori in completare.