Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Ce TVA pot deconta ca PFA impozitat la norma de venit?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Ce TVA pot deconta ca PFA impozitat la norma de venit?

In lunile urmatoare ar trebui sa devin platitor de TVA ca urmare a depasirii plafonului de achizitii intracomunitare.

Ma intereseaza pentru ce cheltuieli pot deduce TVA-ul ca PFA cu norma de venit?
Ma gandesc ca sunt mai multe restrictii pentru deducerea TVA-ului din cheltuieli la un PFA la norma comparat cu o societate comerciala normala. Adica PFA-ul la norma e mai tot timpul "caz special", reglementat diferit sau nereglementat deloc in unele situatii.

Are cineva experienta cu TVA-ul cheltuielilor pentru PFA la norma?

Ce am mai auzit este:
- 2% din venit ca si cheltuieli de protocol ;
- factura de telefon as putea-o trece pe firma. Nu stiu daca intra doar convorbirile in interes de servici sau toate ;
- consumabile gen hartie de imprimanta ;
- aparatura de calcul folosita in activitate ;
- plata service pentru aparatura de calcul folosita in activitate .

Multumesc, ALex
daca depasiti plafonul de 10.000 euro pentru achizitii intracomunitare de bunuri nu deveniti platitor de tva.
in acest caz veti fi obligat sa va inregistrati in scopuri tva intracomunitar conform art. 153 indice 1 cod fiscal si sa va inscrieti in registrul operatorilor intracomunitari.

orice persoana impozabila, inregistrata in scopuri normale de tva (platitoare de tva), are drept de deducere a taxei aferenta achizitiilor destinate operatiunilor taxabile (art. 145 cod fiscal si urmatoarele)
deci nu exista nici o diferenta in ceea ce priveste tva intre PFA la norma de venit sau PFA impozitat in sistem real sau SRL sau SA - titlul VI din codul fiscal este valabil pentru toate persoanele impozabile, indiferent de forma juridica de organizare

pentru achizitiile descrise de dvs. mai sus tva este deductibila, daca detineti o factura emisa pe codul fiscal al PFA-ului.
in ceea ce priveste tva aferenta cheltuielilor de protocol, nu constituie livrare de bunuri, deci nu trebuie colectata tva, doar daca valoarea bunurilor acordate este sub plafonul in care cheltuielile de protocol sunt considerate deductibile la calculul impozitului pe venit
cum dvs. ca si PFA impozitat la norma de venit nu aveti obligatia sa conduceti evidenta contabila, nu puteti stabili baza de calcul pentru cheltuielile de protocol, care se determina ca diferenţa intre venitul brut şi cheltuielile deductibile, altele decat cheltuielile de sponsorizare, mecenat, pentru acordarea de burse private, cheltuielile de protocol, cotizaţiile platite la asociaţiile profesionale.
xerxes, utilizator
Ce nu am inteles este cum se calculeaza plafonul pentru cheltuielile de protocol ale unui PFA platitor de TVA impozitat la norma de venit. Intreb pentru ca, fiind impozitat la norma de venit, nu pot deduce cheltuieli, ci numai TVA-ul aferent cheltuielilor deductibile.

Va rog sa ma corectati daca gresesc. Exista in situatia PFA platitor de TVA impozitat la norma de venit:
1) Venitul este considerat conform normei de venit ;
2) Ca platitor de TVA se depun declaratiile 300/394 si se plateste TVA pentru toate veniturile si cheltuielile. In acelasi timp TVA-ul pentru cheltuielile de protocol se poate deduce numai in limita a 2% calculat din norma de venit.

E corect asa?

xerxes a scris:

orice persoana impozabila, inregistrata in scopuri normale de tva (platitoare de tva), are drept de deducere a taxei aferenta achizitiilor destinate operatiunilor taxabile (art. 145 cod fiscal si urmatoarele)
deci nu exista nici o diferenta in ceea ce priveste tva intre PFA la norma de venit sau PFA impozitat in sistem real sau SRL sau SA - titlul VI din codul fiscal este valabil pentru toate persoanele impozabile, indiferent de forma juridica de organizare

pentru achizitiile descrise de dvs. mai sus tva este deductibila, daca detineti o factura emisa pe codul fiscal al PFA-ului.
in ceea ce priveste tva aferenta cheltuielilor de protocol, nu constituie livrare de bunuri, deci nu trebuie colectata tva, doar daca valoarea bunurilor acordate este sub plafonul in care cheltuielile de protocol sunt considerate deductibile la calculul impozitului pe venit
cum dvs. ca si PFA impozitat la norma de venit nu aveti obligatia sa conduceti evidenta contabila, nu puteti stabili baza de calcul pentru cheltuielile de protocol, care se determina ca diferenţa intre venitul brut şi cheltuielile deductibile, altele decat cheltuielile de sponsorizare, mecenat, pentru acordarea de burse private, cheltuielile de protocol, cotizaţiile platite la asociaţiile profesionale.