avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Tipuri de deduceri din salarii compesatori
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Tipuri de deduceri din salarii compesatori

Buna ziua ,

Va rog frumos sa specificati care sunt deducerile care se scad in cazul salariilor compensatori . Sa zicem omul e disponibilizat si are drept la x salarii compensatori in suma bruta de valoare y.
Ce deduceri se opereaza si cum se calculeaza valoarea neta a sumei primite .

Multumesc frumos .
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:03, 1 Iulie 2011
Deducerea personală se acordă pentru persoanele fizice care au un venit lunar brut de până la 1.000 lei inclusiv, astfel:
- pentru contribuabilii care nu au persoane în întreţinere - 250 lei;
- pentru contribuabilii care au o persoană în întreţinere - 350 lei;
- pentru contribuabilii care au două persoane în întreţinere - 450 lei;
- pentru contribuabilii care au trei persoane în întreţinere - 550 lei;
- pentru contribuabilii care au patru sau mai multe persoane în întreţinere - 650 lei.

Pentru contribuabilii care realizează venituri brute lunare din salarii cuprinse între 1.000,01 lei şi 3.000 lei, inclusiv, deducerile personale sunt degresive faţă de cele de mai sus şi se stabilesc prin ordin al ministrului finanţelor publice.

Pentru contribuabilii care realizează venituri brute lunare din salarii de peste 3.000 lei nu se acordă deducerea personală.


Suma neta = din suma bruta se scad contributiile si impozitul pe venit

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deducerea personala romeoiasi romeoiasi intrebarea mea este: deducerea personala se scade scade din venitul net? sau din cel de baza? am un salariu de baza de 1657,5 Va multumesc (vezi toată discuția)
Persoane aflate in intretinerea salariatului iuliana_gradinaru iuliana_gradinaru Buna ziua, incerc sa aflu informatii despre avantajele persoanelor aflate in intretinerea unui angajat. De ex eu am 3 copii minori pe care nici eu si nici ... (vezi toată discuția)
Deducere personala de baza de 80 lei cmd_ro cmd_ro Pe fluturasul din octombrie apare la deducere personala de baza suma de 80 lei . S-a modificat ceva de luna asta sau este o greseala ? Multumesc. (vezi toată discuția)