Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Tipuri de deduceri din salarii compesatori
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Tipuri de deduceri din salarii compesatori

Buna ziua ,

Va rog frumos sa specificati care sunt deducerile care se scad in cazul salariilor compensatori . Sa zicem omul e disponibilizat si are drept la x salarii compensatori in suma bruta de valoare y.
Ce deduceri se opereaza si cum se calculeaza valoarea neta a sumei primite .

Multumesc frumos .
Deducerea personală se acordă pentru persoanele fizice care au un venit lunar brut de până la 1.000 lei inclusiv, astfel:
- pentru contribuabilii care nu au persoane în întreţinere - 250 lei;
- pentru contribuabilii care au o persoană în întreţinere - 350 lei;
- pentru contribuabilii care au două persoane în întreţinere - 450 lei;
- pentru contribuabilii care au trei persoane în întreţinere - 550 lei;
- pentru contribuabilii care au patru sau mai multe persoane în întreţinere - 650 lei.

Pentru contribuabilii care realizează venituri brute lunare din salarii cuprinse între 1.000,01 lei şi 3.000 lei, inclusiv, deducerile personale sunt degresive faţă de cele de mai sus şi se stabilesc prin ordin al ministrului finanţelor publice.

Pentru contribuabilii care realizează venituri brute lunare din salarii de peste 3.000 lei nu se acordă deducerea personală.

Suma neta = din suma bruta se scad contributiile si impozitul pe venit