Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate poate un catolic sa fie inmormantat intr-un cimitir ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

poate un catolic sa fie inmormantat intr-un cimitir ortodox

cimitirul apartine consiliului local in aceste conditii poate fi inmormantata persoane indiferent de religia din care apartine
Nu cred ca exista vreun impediment ca un catolic sa fie inmormantat intr-un cimitir care apartine consiliului local...ca doar defunctul cat a trait si-o fi platit impozitele la primarie...nu? Doamne iarta-ma, acuma sa se faca discriminare si dupa ce trecem in eternitate....?#-o
indiferent cine este proprietarul cimitirului, nu poate refuza inmormantarea indiferent de etnie sau religie. daca fac acest lucru ii actionati in instanta.
exista o problema chiar in acest moment, preotul ortodox nu lasa sa fie inmormantat un catolic intr-un cimitir ortodox. Exista o lege in sensul acesta ?
Daca cimitirul este al consiliului local ,preotul ortodox nu vad ce legatura are...Este intr-adevar o situatie bizara avand in vedere starea de fapt. Adresati-va de urgenta primarului sa va acorde sprijinul in aceasta situatie.
pentru rezolvare ar trebuii sa invocam un o lege dar pana in acest moment nu am gasit nici una