Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate poate un catolic sa fie inmormantat intr-un cimitir ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

poate un catolic sa fie inmormantat intr-un cimitir ortodox

cimitirul apartine consiliului local in aceste conditii poate fi inmormantata persoane indiferent de religia din care apartine
Temeiul legal trebuie sa vi-l dea autoritatile nu sa-l invocati dvs. Ma pun in situatia pe care ati descris-o. Timpul fiind un dusman in aceasta situatie, chestia cu reclamatii sau actiuni in instanta fiind de durata, eu as sesiza primarul, politia, jandarmii si as invita si o televiziune la eveniment.
conform anexei nr. III la legea nr. 213/1998, cimitirele fac parte de drept din domeniul public al uat.sigur, mai exista exceptia cimitirelor care sunt monumente istorice, si care, de regula, se regasec in proprietatea bisericilor.
in prima situatie, nu popanu din parohie dispune, esential e ca in locul de veci, sa fie inhumat un om. :)
Exista cimitire comunale-ale primariei si cimitire parohiale-ale bisericilor.Cred ca este un pacat sa refuzi inmormantarea unui om pe motiv de religie, dar cred ca intervine si cutuma., slujbele diferind in functie de religie- ar trebui, daca chiar ne intereseaza, sa intrebam pe cineva specialist in drept canonic.