Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... certificat de casatorie transcris
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

certificat de casatorie transcris

Buna ziua !Sunt casatorita in Grecia ,am inregistrat casatoria si la ambasada Romaniei;apar si in tara ca fiind casatorita sau trebuie sa ma casatoresc si in tara?

Va multumesc!
Daca ati solicitat inscrierea certificatului de casatorie in registrele de stare civila romane de la misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale Romaniei din strainatate , efectul este acela de recunoastere juridica a casatoriei incheiate in strainatate.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
De fapt nu trebuie sa inregistrati deloc casatoria la ambasada romana. Puteti sa o faceti, aveti dreptul.

Casatoria este recunoscuta juridic in orice stat din lume fara a avea obligatia inregistrarii in tara respectiva. Adica d-voastra sunteti considerata casatorita si in Italia, si in Canada, precum si in Romania, Grecia sau Australia.
O casatorie incheiata in strainatate nu este recunoscuta in Romania decat in varianta inscrierii certificatului de casatorie in registrele de stare civila romane la misiunile diplomatice sau oficiile consulare al Romaniei din strainatate sau prin transcrierea certificatului de casatorie in Romania , in localitatea de domiciliu sau in localitatea unde a figurat cu ultimul domiciliu dupa caz cetateanul respectiv, inscrierea sau transcrierea dupa caz avand ca efect juridic recunoasterea juridica a casatoriei incheiate in strainatate de catre autoritatile romane.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
simonette12 a scris:

O casatorie incheiata in strainatate nu este recunoscuta in Romania decat in varianta inscrierii certificatului de casatorie in registrele de stare civila romane la .....

Ce motiv am sa inregistrez casatoria mea din strainatate in Romania? Casatoria se inregistraza doar acolo unde a fost facuta. Certificatul primit de la locul casatoriei este valabil in orice tara din lume fara a inregistra actul respectiv in acea tara. Eventual este nevoie de o traducere si legalizare a documentului pentru anumite situatii care impun aceasta.
Daca aceasta casatorie efectuata in strainatate nu este recunoscuta in Romania inseamna ca ma mai pot odata casatori in Romania daca am chef. Si eventual inca in vreo 10 tari diferite.:D
kappauser a scris:

simonette12 a scris:

O casatorie incheiata in strainatate nu este recunoscuta in Romania decat in varianta inscrierii certificatului de casatorie in registrele de stare civila romane la .....

Ce motiv am sa inregistrez casatoria mea din strainatate in Romania? Casatoria se inregistraza doar acolo unde a fost facuta. Certificatul primit de la locul casatoriei este valabil in orice tara din lume fara a inregistra actul respectiv in acea tara. Eventual este nevoie de o traducere si legalizare a documentului pentru anumite situatii care impun aceasta.
Daca aceasta casatorie efectuata in strainatate nu este recunoscuta in Romania inseamna ca ma mai pot odata casatori in Romania daca am chef. Si eventual inca in vreo 10 tari diferite.:D

Actele de stare civila ale cetatenilor romani, intocmite de autoritatile straine, au putere doveditoare in tara numai daca au fost transcrise/inscrise in registrele de stare civila romane.

In conformitate cu prevederile art.43 alin.(2) din Legea nr. 119/1996 cu privire la actele de stare civila, introdus prin Legea nr. 94/2004, "Cetatenii romani aflati in strainatate pot solicita INSCRIEREA in registrele de stare civila romane, de la misiunile diplomatice sau oficiile consulare de cariera ale Romaniei, a certificatelor de stare civila eliberate de autoritatile straine, care ii privesc, in cazul in care inregistrarea actului sau faptului de stare civila a fost facuta in prealabil la autoritatea din statul in care acestia se afla”.