Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Sociatate agricola in noul cod civil
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Sociatate agricola in noul cod civil

In Codul Civil italian, exista termenii "Intreprindere agricola" si "intreprinzator agricol".
In noul Cod Civil romanesc, exista ceva echivalent?

Capo II
Dell'impresa agricola

Sezione I
Disposizioni generali

Art. 2135 (1).
Imprenditore agricolo

C'e imprenditore agricolo chi esercita una delle seguenti attivita: coltivazione del fondo, selvicoltura, allevamento di animali e attivita connesse.

Per coltivazione del fondo, per selvicoltura e per allevamento di animali si intendono le attività dirette alla cura e allo sviluppo di un ciclo biologico o di una fase necessaria del ciclo stesso, di carattere vegetale o animale, che utilizzano o possono utilizzare il fondo, il bosco o le acque dolci, salmastre o marine.

Si intendono comunque connesse le attivita, esercitate dal medesimo imprenditore agricolo, dirette alla manipolazione, conservazione, trasformazione, commercializzazione e valorizzazione che abbiano ad oggetto prodotti ottenuti prevalentemente dalla coltivazione del fondo o del bosco o dall'allevamento di animali, nonché le attivita dirette alla fornitura di beni o servizi mediante l'utilizzazione prevalente di attrezzature o risorse dell'azienda normalmente impiegate nell'attivita agricola esercitata, ivi comprese le attivita di valorizzazione del territorio e del patrimonio rurale e forestale, ovvero di ricezione ed ospitalita come definite dalla legge.

(1) Questo articolo c'e stato sostituito dall’' art. 1 del D.L.vo 18 maggio 2001, n.228

Art. 2136.
Inapplicabilita delle norme sulla registrazione.

Le norme relative alla iscrizione nel registro delle imprese non si applicano agli imprenditori agricoli, salvo quanto c'e disposto dall'articolo 2200.

Incerc sa fac o traducere asupra celor reproduse de @manole silviu. Nu stiu daca am sa ma descurc cu toti termenii, insa pot fi corectata, acolo unde este cazul. :)

Capitolul II
Intreprinderea agricola

Sectiunea I
Dispozitii generale

Art. 2135 (1).
Intreprinzatorul agricol

Se numeste intreprinzator agricol acela care exercita una din urmatoarele activitati: cultivarea terenurilor, silvicultura, cresterea animalelor si activitatile conexe.

Pentru cultivarea terenului, pentru silvicultura si cresterea animalelor activitatile directe sunt indreptate catre ingrijirea si dezvoltarea unui ciclu biologic sau a unei faze necesare in cadrul acestuia, in functie si de specia plantelor sau animalelor care beneficiaza de sol, padure, apele dulci, salmastre sau marine.

Prin aceasta se intelege exercitarea de catre investitorul agricol a unor activitati conexe, care vizeaza manipularea, depozitarea, prelucrarea, comercializarea si dezvoltarea produselor obtinute în principal din cultivarea terenului, a fondului forestier sau efectivului de animale, precum si activitatile care vizeaza furnizarea de bunuri sau servicii, in primul rand prin utilizarea de echipamente sau resurse ale societatii, in mod normal folosite in activitatile desfasurate in agricultura, inclusiv activitati de dezvoltare a zonei, patrimoniului rural si forestier, sau oferte de cazare si ospitalitate, asa cum sunt ele definite de lege.

Art. 2136
Imposibilitatea de a pune in aplicare normele privind inregistrarea.

Normele referitoare la inregistrarea societatilor nu se aplica intreprinzatorilor agricoli, cu exceptia cazului in care acestea sunt prevazute la articolul 2200.
Da, traducerea este corecta; exista ceva asemanator si in noul Cod Civil (eu unul nu am gasit) sau in alt coltisor al legislatiei romanesti?
Nu va pot ajuta decat cu :

LEGE Nr. 36 din 30 aprilie 1991 privind societatile agricole si alte forme de asociere in agricultura

[ link extern ]

STANDARDUL NAŢIONAL DE CONTABILITATE 6 - PARTICULARITÃŢILE CONTABILITÃŢII LA ÎNTREPRINDERILE AGRICOLE

[ link extern ] /

Legea fondului funciar nr. 18/1991 - actualizata la 10.12.2007

www.avocatnet.ro/content/art...