Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procura pentru vanzare de imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procura pentru vanzare de imobil

Am si eu o intrebare. Se poate face o procura unei persoane daca are doar pasaportul (si nu buletinul) pentru a ma reprezenta ca vanzator de imobil in notariat? Si credeti ca putem gasi un notar sau un avocat care sa faca asta sambata dupa-masa in 16 august?
Majoritatea notarilor nu accepta pasaportul ca document doveditor al identitatii persoanei si solicita actul de identitate, mai ales ca este vorba despre o procura privind vanzarea unui imobil si ca de curand, Camera notarilor le-a recomandat acestora sa nu mai incheie procuri pana nu vor fi dotati cu aparate speciale pentru a testa validitatea actelor de identitate. Privitor la posibilitatea de a autentifica un act la notar sambata ... slabe sperante, in Bucuresti cel putin eu nu am gasit pana acum unul care sa lucreze sambata (si sa nu uitam ca in perioada aceasta notarii sunt majoritatea in vacanta).
slabe sperate sa va incheie cineva o procura numai pe baza de pasaport
Multumim pentru informatii. :) Ne sunt de mare ajutor.