avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Repartizare profit dupa cooptarea unui nou asociat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Repartizare profit dupa cooptarea unui nou asociat

Am urmatoarea situatie : 2010 profit nerepartizat
semestru 1 2011 -profit
In iulie 2011 cooptez un nou asociat prin majorare capital social, urmand ca firma sa aiba 2 asociati cu 50% fiecare
Intrebari:
1. in momentul cooptarii noului asociat trebuie intocmita o decizie referitoare la profitul existent inainte de venirea acestuia in firma?
2.Trebuie facute mentiuni privind repartizarea profitului in Hotararea Asociatului unic care se va depune la Registrul comertului?
3.In 2012 - profitul pe 2010 (care nu fusese repartizat) si cel existent pana la 01.07.2011 se pot repartiza doar primului asociat? Iar cel nou venit va beneficia doar de profitul obtinut incepand cu 01.07.2011?
4.Ce decizii trebuie intocmite si in ce momente?

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Albert Kurtyan , Consilier juridic 01:17, 12 Iulie 2011
Rog, daca a avut cineva o asemenea situatie sa ma lamuresca cu un raspuns.

Multumesc
Am urmatoarea situatie : 2010 profit nerepartizat
semestru 1 2011 -profit
In iulie 2011 cooptez un nou asociat prin majorare capital social, urmand ca firma sa aiba 2 asociati cu 50% fiecare
Intrebari:
1. in momentul cooptarii noului asociat trebuie intocmita o decizie referitoare la profitul existent inainte de venirea acestuia in firma?


Da, in contractul de cesiune trebuie (trebuia) stipulat: cedentul transmite (sau nu) si dreptul asupra dividendelor neincasate pana la data cesiunii.
In lipsa de stipulatie, dividendele revin proprietarului partilor sociale (actiunilor) pana la data cesiunii, conform legii.

2.Trebuie facute mentiuni privind repartizarea profitului in Hotararea Asociatului unic care se va depune la Registrul comertului?


Nu. Repartizarea profitului se face in Adunarea generala ordinara care nu se publica la ORC.
Repartizarea profitului rezulta din situatiile financiare, care se depun si ele la ORC.

3.In 2012 - profitul pe 2010 (care nu fusese repartizat) si cel existent pana la 01.07.2011 se pot repartiza doar primului asociat? Iar cel nou venit va beneficia doar de profitul obtinut incepand cu 01.07.2011?


In lipsa de stipulatie contrara, dividendele cuvenite pana la data cesiunii partilor sociale revin cedentului (vanzatorului). Deci nu numai pe 2010, ci si o fractiune din 2011. Deci in 2012 va trebui sa calculati dividende cuvenite fostului asociat.

4.Ce decizii trebuie intocmite si in ce momente?


Hotararea AGA ordinara pentru anul 2010 (care are termen depasit - 30 mai data limita de depunere bilanturi anuale 2010)

Pentru 2011 Hotarea AGA se face in 2012.

Alberto Kurtyan
Ultima modificare: Duminică, 10 Iulie 2011
Albert Kurtyan, Consilier juridic
Multumesc frumos pentru raspunsuri
Daca cooptarea noului asociat se realizeaza prin majorare de capital social, mai este necesar incheierea unui contract de cesiune?
NU.

Alberto Kurtyan

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumparare -vanzare actiuni ContSters168570 ContSters168570 In cazul unul srl cu doi asociati 50%, cu 50% , eu fiind unul din asociati si in acelasi timp unic administrator ii pot plati celuilalt asociat actunile cu ... (vezi toată discuția)
Modificare statut srl santiri13 santiri13 Buna ! Am si eu o intrebare scurta ca pe la noi prin Sibiu citi oameni atitea pareri. Vreau sa preiau un srl al tatalui meu si trebuie sa ii schimb asociatul, ... (vezi toată discuția)
Asociat in firma vornicu lumi vornicu lumi buna seara,revin tot cu problema firmei sotului meu.Pentru ca este destul de incilcit procedeul de cesionare al actiunilor,va rog sa-mi spuneti ce ar ... (vezi toată discuția)