Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Coduri CAEN depozit
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Coduri CAEN depozit

Buna ziua,
Detin un depozit inchiriat unde receptinez marfa (articole copii) achizitionata din tara si UE si o expediez prin curierat (la bucata) catre clienti persoane fizice si juridice.
1.Ce coduri CAEN trebuie sa autorizez la depozit in afara de 5210 Depozitari , 5224 Manipulari ?
2.Vanzarile catre firme la bucata intra in categoria comertului cu ridicata?
3.La sediul social daca se desfasoara activitati de secretariat, contabilitate ce codori CAEN trebuie autorizate?

Multumesc
1. Eu as adauga:

4791 Comerţ cu amănuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet
4799 Comerţ cu amănuntul efectuat în afara magazinelor, standurilor, chioşcurilor şi pieţelor

2. Nu

3. Nu se adauga alte coduri CAEN, ci se completeaza pe declaratia 2, activitati de secretariat la sediul social.
Multumesc
Avand
4791 Comerţ cu amănuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet
4799 Comerţ cu amănuntul efectuat în afara magazinelor, standurilor, chioşcurilor şi pieţelor

as putea face vanzari ocazionale direct de la depozit catre persoane fizice? (in conditiile in care achizitionez o casa de marcat pt expozitii)?
Daca vindeti direct catre persoane fizice direct din depozit, inseamna ca e comert cu amanuntul si pretabile ar fi codurile 4771, 4772 sau daca improvizati un stand codul 4789.