Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Comert la distanta - contabilitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Comert la distanta - contabilitate

Buna ziua!
As dori sa trimit un pachet de la firma la particular, cu ramburs, iar valoarea incasata sa fie exact valoarea marfii.
Cum trebuie procedat in contabilitate, astfel incat sa fie totul in regula?
1. Transportul prin posta. Posta imi cere mie banii de transport, iar eu aflu suma exacta ceruta chiar in momentul in care dau coletul, deci dupa ce am pus factura in interior. In general, costa sub 10 lei. Dupa aceea, posta accepta doar sa imi depuna banii in cont, iar banca mea, la depunere, imi ia un comision de 4.2 lei.
2. Transportul prin curier. Acesta ia coletul de la mine, eu spun ce ramburs vreau, dupa care curierul primeste banii de la om, ii da coletul, si imi depune banii in cont, iar banca cere 4,2 lei de la mine comision. Daca as cere sa imi aduca banii personal, trebuie sa tai si chitanta sau sa dau bon cand imi aduce curierul banii?
Eu nu vreau sa percep taxe in plus de la oameni, dar nici sa platesc eu in plus.
Va rog sa ma sfatuiti cu privire la ambele variante de transport.
Multumesc!
Pai nu aveti cum sa va recuperati cheltuielile de transport si ambalare decat de la client. Treceti pe factura valoarea produsului si apoi pe randul urmator costuri transport si ambalare suma care ati amintit-o ca v-ar costa acele operatiuni. De obicei se pune procent din valoarea produselor comandate de client. Vedeti cat va iese din niste calcule, intre 8 si 10 %. La posta platiti dumneavostra in momentul cand puneti pachetul iar clientul va plateste ramburs, toata suma din factura. Banii de la client vi-i depune posta in cont.
george-neagu, moderator
Sau puteti taia chitanta pe suma respectiva, o anexati la factura sau o inmanati curierului, acesta incaseaza si va preda suma direct Dvs. fara a mai interveni operatiunea de depunere a banilor in contul bancar. Astfel se poate evita si comisionul.
Va multumesc pentru raspunsuri!
Am voie sa tai chitanta inainte de a incasa banii, adica in momentul trimiterii? Ma gandesc ca exista si riscul ca, din diverse motice, sa nu-i mai incasez. Daca tai chitanta in momentul in care curierul imi aduce banii inapoi? O tai pe numele curierului sau a clientului? Daca as scoate bon fiscal ar avea aceeasi valoare? Am voie sa tai chitanta persoanelor fizice? Eu credeam ca nu am voie, dar exista poate o exceptie pentru comertul la distanta...
Chitanta trebuie taiata pe numele celui caruia ati emis factura. O puteti taia si dupa, dar in acest caz, chitanta sigur nu mai ajunge la client.

Eu zic ca ne incadram la exceptiile de la utilizarea casei de marcat, cititi punctul 13. :) Depinde cum livrati aceste marfuri. Cititi acest punct si mai discutam.

De la obligatia utilizarii casei de marcat sunt exceptate urmatoarele activitati economice:

1. comertul ocazional cu produse agricole efectuat de producatorii agricoli individuali in piete, targuri, oboare sau alte locuri publice autorizate;

2. livrarile de bunuri efectuate prin automatele comerciale;

3. serviciile de parcari auto a caror contravaloare se incaseaza prin automate;

4. jocuri de noroc desfasurate cu mijloace tehnice de joc ce functioneaza pe baza acceptatoarelor de bancnote sau monede;

5. serviciile de alimentatie publica efectuate in mijloace de transport public de calatori;

6. vanzarea de ziare si reviste prin distribuitori specializati;

7. transportul public de calatori pe baza de bilete sau abonamente tiparite si transportul cu metroul;

8. activitatile pentru care incasarile se realizeaza pe baza de bonuri cu valoare fixa tiparite:

- bilete de acces la spectacole, muzee, expozitii, targuri si oboare, gradini zoologice si gradini botanice, biblioteci;

- locuri de parcare pentru autovehicule;

- bilete de participare la jocuri de noroc si altele similare;

9. activitatile de asigurari si ale caselor de pensii;

10. activitatile de intermedieri financiare, inclusiv activitatile auxiliare acestora.

11. activitatile desfasurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implica crearea unei societati comerciale;

12. vanzarea obiectelor de cult si serviciile religioase prestate de institutiile de cult;

13. comertul cu amanuntul prin comis-voiajori si comertul prin corespondenta, cu exceptia livrarilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine si unitatile de alimentatie publica, pe baza de comanda;

14. serviciile de instalatii, reparatii si intretinere a bunurilor, efectuate la domiciliul clientului;

15. vanzarea pachetelor de servicii turistice sau de componente ale acestora de catre agentiile de turism;

16. furnizarea de energie electrica, energie termica, gaze naturale si apa;

17. prestarea serviciilor de telefonie fixa si mobila, posta si curier, salubritate, televiziune, inclusiv prin cablu, Internet;

18. efectuarea lucrarilor de constructii, reparatii, amenajari si intretinere de locuinte;

19. serviciile medicale cu plata prestate la domiciliul sau la locul de munca al clientului.

Sursa:infotva.manager.ro
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal