Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Greseala mare: chitante catre Persoane Fizice - cum ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Greseala mare: chitante catre Persoane Fizice - cum pot repara situatia

Buna ziua.
Am cam incurcat borcanele.

Am trimis prin curier catre 5 persoane fizice distincte pe langa factura si chitanta. In paralel trimisesem si la persoane juridice si am uitat efectiv ca nu e voie sa dai chitanta decat catre firme.

Cum as putea rezolva legal problema, specific ca nu am cum sa reintru in posesia chitantelor albastre de la clienti netinand legatura cu ei.
Banii cum i-ați încasat? Vă vin ramburs prin curier?
banii au venit ramburs prin curier
doar luand contact cu clientii sa va returneze chitantele. dar daca banii sunt prin curier mie mi se pare corect cu chitanta, ca doar nu sunt prin banca.
Atunci ați procedat corect, așa cum spune și colega av.antoanelageaman
si mie mi se pare corect INSA : clientii sunt PERSOANE FIZICE

L.E. - cand trimit prin cargus pastrez fisa care o primesc cu banii. Pe ea este notat seria chitantei data clientului in schimbul rambursului si datele mele. Practic aia o pastrez pentru ca banii vin insotiti de ea. Are serie, suma, contravaloarea tranzactiei cu clientul X.
Cand trimit prin fancurier imi aduce banii in plic. Omul nu primeste chitanta. Bon fiscal stiu ca pot sa dau doar daca imi da omul banii in mana mie. In aceasta situatie am decis sa ii pun omului in pachet pe langa factura si o chitanta. INSA LEGEA ZICE CA FACTURA SE DA DOAR CATRE FIRME NU CATRE PERSOANE FIZICE.

M-am incurcat rau de tot.
hordymulberry, utilizator