Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Nedumirire
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Nedumirire

exista un cadru legal prin care intr-o relatie dintre doua firme sa fie obligatia ca una sa stie de cealalta toate cele necesare pentru o buna relatie comerciala?
Nu cred ca trebuie sa fie o lege care sa va dea voie sa va informati despre partenerii cu care doriti sa faceti afaceri. Acum dumneavostra faceti cumva aluzie la faptul ca ei , din initiativa lor, sa va puna la dispozitie informatii despre cum le merg afacerile, cum stau cu datoriile la buget, sau alte chestii care pe undeva mai tin si de "secretul comercial"?
Problema este ca mi se imputa ca in calitate de beneficiar al unui furnizor care mi-a dat marfa pe facturi purtatoare de tva,(si pe care eu i le-am achitat),sa dau la stat tva-ul si impozitul pe baza de calcul a tva, in contextul in care el(furnizorul, desi declarat de anaf inactiv)mi-a livrat marfa pe facturi obisnuite cu rubrica de tva,dupa data declararii lui ca inactiv.