avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cum este mai bine pentru un srl neplatitor de tva
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cum este mai bine pentru un srl neplatitor de tva

am infiintat un srl neplatitor de tva cum este mai bine sa platesc impozitul pe venit sau pe profit?
Lunar urmeaza sa platesc chirie pentru spatiu, un salariat, contabil - 1700 total.
Cheltuielele firmei se scad.



Cel mai recent răspuns: serbananca2000 , utilizator 10:37, 15 Iulie 2011
Doar in cazul in care cheltuielile cu furnizorii de utilitati si alte servicii, platitori de tva, au o pondere insemnata, e avantajoasa varianta cu tva!
Domnilor contabili... (mai putin CrisB)
Din cei 5000 lei, cat a costat marfa?
Calculele pentru stabilirea impozitului pe profit ar fi:
venit realizat (incasat) =5000
cheltuieli cu marfa = 4000 (in cazul in care s-ar aplica ad.com 25%)
cheltuieli firma = 1700
profit brut = - 700 lei
Pentru profit (de fapt pierdere) nu platiti impozit.
Daca ramaneti micro veti plati 150 lei neconditionat.
Pentru orice fel de comert varianta cea mai buna este impozitul pe profit (parerea mea). Cat despre TVA, lucrurile se complica la calcule. Teoretic daca nu esti platitor de TVA, 24% din adaosul comercial ramane in profitul care se impoziteaza .... s.a.m.d. Depinde de punctul de vedere al patronului, cum isi doreste afacerea; oricum peste 35.000 euro, cifra de afacere pe anul calendaristic il duce obligatoriu la TVA.
Ultima modificare: Joi, 14 Iulie 2011
dora-dori, utilizator
Noi am inteles ca suma de 1700 lei reprezinta total cheltuieli, inclusiv ct.607.
Referitor la TVA, a spus ca este neplatitor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se calculeaza impozitul pe venit si impozitul pe profit ? distribution distribution Buna ziua! Imi puteti explica cum se calculeaza impozitul pe venit, impozitul pe profit si dividendele? Sa luam un exemplu pentru a putea intelege mai ... (vezi toată discuția)
Deschidere punct de clucru Tudor.M Tudor.M Buna ziua. Detin un pfa si fac comert online cu suplimente nutritive, cod caen 4791. Vreau sa-mi deschid un punct de lucru (inchiriez un spatiu) , in cazul ... (vezi toată discuția)
Impozit forfetar danyyyyy danyyyyy va rog sa ma ajutati si pe mine, in 2008 am fost microinteprindere si am platit un impozit de 9000 la venituri de 40000, in trimestrul 1 din 2009 am fost tot ... (vezi toată discuția)