Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii ordonanta
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

ordonanta

salutare. stie careva de vreo ordonanta de urgenta aparuta in iulie in care se zice ca se aplica cota de 0.55% asupra tichetelor de masa ( de fapt asupra tuturor veniturilor neimpozabile)? si cum se opereaza pe statul de plata?
Ministerul Muncii majoreaza valoarea tichetelor de masa si de cresa incepand cu luna septembrie, respectiv, cu luna august.

Potrivit Ordinului Ministerului Muncii nr. 464/2008, valoarea nominala a unui tichet de masa, pentru semestrul II, va fi de 8,31 de lei, incepand cu luna septembrie, fata de 7,88 de lei, cat este in prezent.

aha. deci nu e vorba ca s-ar aplica cota de sanatate(0.55%) asupra tichetelor? asha imi spusese cineva.
Dupa cum ti-am raspuns , nu este vorba de nicio cota de 0.55%.