Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bonuri de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bonuri de masa

Buna ziua. Spuneti-mi si mie, va rog, care este valoarea minima a unui tichet de masa dat de angajator salariatilor ? Ce lege reglementeaza valoarea unui tichet de masa ?
Multumesc.
Art. 31. din Norma din 1999 de aplicare a Legii nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa:

(1) Valoarea nominala indexata a unui tichet de masa se stabileste prin ordin al ministrului muncii si protectiei sociale, semestrial, in raport cu indicele preturilor de consum la marfurile alimentare, comunicat de Comisia Nationala pentru Statistica.

In prezent valoarea unui tichet de masa este de 9 lei.
Multumesc pentru raspuns. Dar vreau sa va mai intreb ceva: este legal ca in prezent angajatorul sa dea bonuri de masa a caror valoare este 8,72 lei fiecare ?
Ordinul Ministerului Muncii, Familiei si Protectiei Sociale nr. 2722/2012, publicat in Monitorul Oficial, nr. 736, din 31 octombrie 2012, stabileste valoarea nominala indexata a unui tichet de masa pentru semestrul II al anului 2012.

Concret, pentru semestrul II al anului 2012, incepand cu luna noiembrie, valoarea unui tichet de masa va fi tot de 9 lei, asa cum este si in prezent.