Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Factura catre beneficiar non UE, livrare in stat UE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Factura catre beneficiar non UE, livrare in stat UE

Buna ziua,
va supun atentiei urmatoarea situatie: o societate inregistrata in Romania, inregsitrata in scopuri de TVA, factureaza marfa unei societati din Elvetia, dar marfa exte expediata in Austri.Transportul este efectuat de beneficiar.Cum se incadreaza aceasta operatiune, export sau livrare intracomunitara. Care este regimul de tva si
unde se declara ?
Multumesc
Exportul este operatiunea de expediere a bunurilor in afara teritoriului intracomunitatii. Pentru a fi considerata operatiune de export, bunurile trebuie expediate de pe teritoriul Romaniei pe teritoriul Norvegiei. ( necesar DVE )
Dvs le aveti pe amandoua: ( intre ghilimele)
Pe factura aveti export de servicii ( scutit de tva, nu se declara in 390)
Pe borderoul de livrare( CMR, PL...sau ce mai aveti) scrieti livrare intracomunitara de bunuri.

Indiferent cum ati considera acesta tranzactie, este scutita de TVA ( dar cereti dovada ca a ajuns marfa in UE - CMR stampilat si semnat)