avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare act
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare act

Am semnat un act de vanzare cumparare auto, eu, proprietar, ca gaj pentru un imprumut de bani. Cel ce mi-a cerut semnarea acestui act solicita acum in instanta banii trecuti pe acel act. Fac urmatoarele precizari:

- nu am solicitat certificat fiscal in vederea instrainarii masinii
- datele de identitate ale CI nu corespund cu datele de identitate ce le detin si le detineam si atunci
- nu s-a trecut pe talonul auto instrainat catre si nici data la care se presupune ca s-a intocmit acel act
- cartea de identitate a autovehiculului nu are trecut numele celui cu care am semnat actul
- actul nu poarta stampila niciunei firme care se ocupa cu astfel de intermedieri de vanzari auto
- data trecuta de presupusul cumparator a fost trecuta in act ulterior si e o data de zi libera, nelucratoare
- nu exista numar de certificat de radiere

Ce sanse am sa obtin anularea actului? Eu nu am primit niciun ban, am achitat imprumutul dar am omis cererea acestui act intrucat el nu era datat si nici suma trecuta, ulterior individul l-a datat si a trecut suma, solicitand in instanta recuperarea unei sume ce nu i-o datorez.
Cel mai recent răspuns: MONICA ROXANA Voinea , Consultant credite si finantari 00:29, 8 Iulie 2011
ramane sa faceti dovada ca acel document este un fals si nu coincide cu cel initial, pe care, spuneti ca l-ati respectat, dar a devenit caduc intre timp.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nulitate act dolores.11 dolores.11 Sunt in situatia in care, la primul termen am pierdut un proces pentru un act pe care justitia l-a considerat valabil. Intrucat stiu ca acest act nu este ... (vezi toată discuția)
Dosar repus pe rol wap54 wap54 Am un dosar din 2010 ce are ca speta pretentii pe un contract de vanzare-cumparare autovehicul folosit ce este datat ca incheiat in martie 2008 in care eu as ... (vezi toată discuția)
Cum pot radia un autoturism vandut in urma cu aproximativ 5-6 ... Laura0503 Laura0503 Cum pot radia un autoturism vandut in urma cu aproximativ 5-6 ani si pentru care nu am -act vanzare-cumparare- si nici nu mai pot gasi cumparatorul? Detin doar ... (vezi toată discuția)