Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare act
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare act

Am semnat un act de vanzare cumparare auto, eu, proprietar, ca gaj pentru un imprumut de bani. Cel ce mi-a cerut semnarea acestui act solicita acum in instanta banii trecuti pe acel act. Fac urmatoarele precizari:

- nu am solicitat certificat fiscal in vederea instrainarii masinii
- datele de identitate ale CI nu corespund cu datele de identitate ce le detin si le detineam si atunci
- nu s-a trecut pe talonul auto instrainat catre si nici data la care se presupune ca s-a intocmit acel act
- cartea de identitate a autovehiculului nu are trecut numele celui cu care am semnat actul
- actul nu poarta stampila niciunei firme care se ocupa cu astfel de intermedieri de vanzari auto
- data trecuta de presupusul cumparator a fost trecuta in act ulterior si e o data de zi libera, nelucratoare
- nu exista numar de certificat de radiere

Ce sanse am sa obtin anularea actului? Eu nu am primit niciun ban, am achitat imprumutul dar am omis cererea acestui act intrucat el nu era datat si nici suma trecuta, ulterior individul l-a datat si a trecut suma, solicitand in instanta recuperarea unei sume ce nu i-o datorez.
ramane sa faceti dovada ca acel document este un fals si nu coincide cu cel initial, pe care, spuneti ca l-ati respectat, dar a devenit caduc intre timp.