avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 804 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... violare privacy
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

violare privacy

buna ziua, eu am intrat in e-mail-ul unei persoane, folosind calculatorul meu personal, si vreau sa folosesc niste mail-uri ca prova la divort... persoana in cauza e cumnata mea.. ce imi poate face, adica cum ar trebui sa ma comport acum???
Violarea secretului corespondenţei
(1) Deschiderea unei corespondenţe adresate altuia ori interceptarea unei
convorbiri sau comunicări efectuate prin telefon, telegraf sau prin alte mijloace
de transmitere la distanţă, fără drept, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează sustragerea, distrugerea sau reţinerea unei corespondenţe, precum şi divulgarea conţinutului unei corespondenţe, chiar atunci când a fost trimisă deschisă sau a fost deschisă din greşeală, ori divulgarea conţinutului unei convorbiri sau comunicări interceptate, chiar în cazul în care făptuitorul a luat cunoştinţă de acesta din greşeală sau din întâmplare.
(2^1) Dacă faptele prevăzute la alin. 1 şi 2 au fost săvârşite de un funcţionar
care are obligaţia legală de a respecta secretul profesional şi confidenţialitatea
informaţiilor la care are acces, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 5 ani şi
interzicerea unor drepturi.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei
vătămate.
(4) Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală.

Deci acum ar trebuii sa stergi orice urma din pc-ul tau si sa nu sufli vre-o vorba vreodata.

PS: :angry:Rusine pentru ce ai facut, ai incalcat un drept fundamental.:rtfm:
Ultima modificare: Vineri, 8 Iulie 2011
ContSters98245, utilizator
imi pare rau de ce am facut, dar asa am dovada ca cumnata mea are amant, iar fratele meu poate folosi aceste mesaje ca proba la divort. multumesc.
Si cand instanta va afla de unde sunt aceste mesaje ce crezi ca va face?

Le va declara inadmisibile si tu+fratele o sa aveti cateva dosare penale.

Ultima modificare: Sâmbătă, 28 Aprilie 2012
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am accesat fara drept contul de e-mail al fostei iubite - ce se intampla daca ma reclama? Sir_Phantom Sir_Phantom Am si eu o intrebare pt domniile voastre .....de curand m=am despartit de aleasa inimii ...si din cearta in cearta ...am ajuns si am intrat p mail-ul ei ... ... (vezi toată discuția)
Violare de corespondenta???/ lupianca lupianca Buna seara...am o intrebare. Daca, in timpul casatoriei sotii aveau aceeasi parola la mailurile personale ( deci totul era pe fata ca sa zic asa) iar sotia a ... (vezi toată discuția)
Tainuire de corespondenta gina-s gina-s buna,chiriasa care are spatiul comercial in casa soacrei mele(in curte fiind 2 case),mi-a ascuns faptul ca in luna iunie am avut un proces corespondenta vine ... (vezi toată discuția)