Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... violare privacy
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

violare privacy

buna ziua, eu am intrat in e-mail-ul unei persoane, folosind calculatorul meu personal, si vreau sa folosesc niste mail-uri ca prova la divort... persoana in cauza e cumnata mea.. ce imi poate face, adica cum ar trebui sa ma comport acum???
Violarea secretului corespondenţei
(1) Deschiderea unei corespondenţe adresate altuia ori interceptarea unei
convorbiri sau comunicări efectuate prin telefon, telegraf sau prin alte mijloace
de transmitere la distanţă, fără drept, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează sustragerea, distrugerea sau reţinerea unei corespondenţe, precum şi divulgarea conţinutului unei corespondenţe, chiar atunci când a fost trimisă deschisă sau a fost deschisă din greşeală, ori divulgarea conţinutului unei convorbiri sau comunicări interceptate, chiar în cazul în care făptuitorul a luat cunoştinţă de acesta din greşeală sau din întâmplare.
(2^1) Dacă faptele prevăzute la alin. 1 şi 2 au fost săvârşite de un funcţionar
care are obligaţia legală de a respecta secretul profesional şi confidenţialitatea
informaţiilor la care are acces, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 5 ani şi
interzicerea unor drepturi.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei
vătămate.
(4) Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală.

Deci acum ar trebuii sa stergi orice urma din pc-ul tau si sa nu sufli vre-o vorba vreodata.

PS: :angry:Rusine pentru ce ai facut, ai incalcat un drept fundamental.:rtfm:
ContSters98245, utilizator
imi pare rau de ce am facut, dar asa am dovada ca cumnata mea are amant, iar fratele meu poate folosi aceste mesaje ca proba la divort. multumesc.
Si cand instanta va afla de unde sunt aceste mesaje ce crezi ca va face?

Le va declara inadmisibile si tu+fratele o sa aveti cateva dosare penale.

gi-jane2, moderator