Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Anunt important: Ordin 2234/2011 pentru aprobarea ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Anunt important: Ordin 2234/2011 pentru aprobarea Sistemului de raportare contabila la 30 iunie 2011 a operatorilor economici

In Monitorul Oficial nr. 483 din 07/07/2011 a fost publicat OMFP 2234 pentru aprobarea Sistemului de raportare contabila la 30 iunie 2011 a operatorilor economici[/b]

[ link extern ]
Cei înființați în 2011, bănuiesc că depun raportări semestriale, nu?
Desigur, daca ati avut activitate in cursul semestrului I, depuneti raportarile contabile la data de 30.06.2011. :)

2.18. Operatorii economici care nu au desfasurat activitate de la data infiintarii pana la 30 iunie 2011, cei care in tot semestrul I 2011 s-au aflat in inactivitate temporara, precum si persoanele juridice care se afla in curs de lichidare, potrivit legii, nu intocmesc raportari contabile la 30 iunie 2011
Multumesc frumos!
entitatile nou infiintate nu depun raportari la 30.06.2011 , la ce cifra de afaceri te reportezi ? zero deci sub 35000 euro sau 149968 ron
Sistemul de raportare contabilă la 30 iunie 2011 a operatorilor economici, aprobat prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 2234/29 iunie 2011 se aplică de persoanele care aplică Reglementările contabile conforme cu Directiva a patra a Comunităţilor Economice Europene, parte componentă a Reglementărilor contabile conforme cu directivele europene, aprobate prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 3055/2009, cu modificările şi completările ulterioare, şi care în exerciţiul financiar precedent au înregistrat o cifră de afaceri peste echivalentul în lei al sumei de 35.000 euro.
Potrivit pct. 2.18 din Anexa la Ordin, operatorii economici care nu au desfăşurat activitate de la data înfiinţării până la 30 iunie 2011, cei care în tot semestrul I 2011 s-au aflat în inactivitate temporară, precum şi persoanele juridice care se află în curs de lichidare, potrivit legii, nu întocmesc raportări contabile la 30 iunie 2011.

Nu întocmesc raportări contabile nici entităţile nou-înfiinţate în cursul anului 2011.
Pentru 30 iunie 2011 există doar obligaţia de a depune raportări contabile de către entităţile care în exerciţiul financiar precedent au înregistrat o cifră de afaceri peste echivalentul în lei al sumei de 35.000 euro.
Pentru aceeaşi dată, la unităţile teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice nu se mai depun declaraţii de către anumite entităţi.