avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz

Daca un salariat isi gaseste alt loc de munca si isi da demisia de la actualul loc de munca este obligat sa lucreze zilele de preaviz?Sau daca salariatul este in concediu de odihna si isi depune demisia cum se calculeaza zilele de preaviz?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:34, 8 Iulie 2011
Daca angajatorul nu renunta la preaviz angajatul este obligat sa-l efectueze. In perioada preavizului poate fi in CO. Nr. de zile de preaviz sunt cele inscrise in CIM.
sensei a scris:

Daca un salariat isi gaseste alt loc de munca si isi da demisia de la actualul loc de munca este obligat sa lucreze zilele de preaviz?Sau daca salariatul este in concediu de odihna si isi depune demisia cum se calculeaza zilele de preaviz?


1. Da este obligat sa lucreze in zilele de preaviz , potrivit art.81 alin.5 C.mun.
Numai in cazul in care angajatorul renunta la preaviz , atunci c.i.m. va inceta fara a mai fi nevoie de efectuarea preavizului.

2. In cazul nerenuntarii la preaviz, absenţa nemotivată de la locul de muncă a salariatului aflat în perioada de preaviz atrage posibilitatea sancţionării disciplinare a acestuia.

3. C.O. nu suspenda perioada de preaviz, acesta suprapunandu-se cu perioada de preaviz.
Calculul termenului incepe sa curga din ziua urmatoare comunicării demisiei angajatorului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie in timpul c.o zimbrul60 zimbrul60 Sunt in concediu si as vrea sa stiu daca in timpul derularii C.O,pot sa-mi depun demisia,ori cu acordul partilor sau cu preaviz. In cazul in care este cu ... (vezi toată discuția)
Demisie danny_alex danny_alex Lucrez la o societate la care ma aflu in concediu fara plata,in acte.Doresc sa inchei contractul de munca la aceasta societate. Care este procedura pe care ... (vezi toată discuția)
Perioada de proba VlaDuTzEnTzIcH VlaDuTzEnTzIcH Buna, Sunt angajat din 1 .11.13 perioada de proba e 90 zile cam au trecut, daca eu vreau sa plec o sa fie nevoie de preaviz? cum se procedeaza? (vezi toată discuția)