avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 482 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Conditii speciale srl obiect de activitate referitor ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Conditii speciale srl obiect de activitate referitor la plasarea fortei de munca?

Pentru autorizarea la Registrul Comertului a activitatilor
7810 - Act. ale ag. de plasare a foreti de munca
7820 - Act de contractare, pe baze temporare, a personalului
7830 - Serv. de furnizare si management a fortei de munca,

exista conditii speciale?
Din ce am inteles ulterior inregistrarii ca srl urmeaza o procedura speciala.
Cel mai recent răspuns: mada80sto , utilizator 14:08, 26 Septembrie 2012
Pentru selectie si plasare forta de munca, sunt aplicabile LEGEA nr. 156 din 26 iulie 2000 (*actualizată*)
privind protecţia cetăţenilor romani care lucrează în străinătate si HOTÃRÂREA nr. 384 din 11 aprilie 2001 (*actualizată*)
pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 156/2000 privind protecţia cetăţenilor romani care lucrează în străinătate.
Pasii pe care trebuie sa ii urmati sunt specificati in mod detaliat in cuprinsul legii si al hotararii.
Pentru redactarea contractului de mediere, apelati la serviciile unui avocat, astfel incat in cazul unui control al ITM, sa nu aveti probleme.
Dovada existentei unei oferte reale si ferme in ceea ce priveste numarul locurilor de munca, trebuie sa existe in momentul depunerii documentatiei necesare la ITM,astfel incat, chiar fara a fi autorizata, societatea comerciala respectiva poate sa incheie un contract de prestari servicii in domeniul respectiv cu societati beneficiare din strainatate, intrucat doar in baza acestui contract va putea efectua activitatea de selectie si plasare forta de munca


Buna ziua! Pentru cod CAEN 7830- mai trebuie autorizatie de la Ministerul Muncii?

Merci
Buna ziua,
Am o intrebare cu privire la acest subiect: In ce masura exista posibilitatea de a obtine autorizatia de la AJOFM in conditiile in care experienta mea in serviciile de furnizare a fortei de munca este de doar 1 an si 6 luni?
Multumesc mult.
Buna ziua,

Stie cineva daca la ora actuala mai este valabila autorizarea speciala ptr CAEN 7830/ 7820/ 7810? Multumesc frumos

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Semnificatie cod caen mboncalo mboncalo Care e diferenta dintre urmatoarele coduri CAEN? caci eu nu vad prea multe diferente 7810 Activităţi ale agenţiilor de plasare a forţei de muncă ... (vezi toată discuția)
Despre codul caen 7810 privind activitati de plasare a fortei de munca aquaterm aquaterm eu am societatea de citiva ani si mai exact din 2005 si acum citva timp am facut extindere la camera de comert si am bagat si codul 7810 si as vrea sa stiu ... (vezi toată discuția)
Intrebare b.stefan78 b.stefan78 As vre sa va intreb urmatorul lucru:o firma care desfasoara activitatea de selectie si plasare forta de munca la nivel national ce cod caen trebuie sa aiba ca ... (vezi toată discuția)