Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Conditii speciale srl obiect de activitate referitor ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Conditii speciale srl obiect de activitate referitor la plasarea fortei de munca?

Pentru autorizarea la Registrul Comertului a activitatilor
7810 - Act. ale ag. de plasare a foreti de munca
7820 - Act de contractare, pe baze temporare, a personalului
7830 - Serv. de furnizare si management a fortei de munca,

exista conditii speciale?
Din ce am inteles ulterior inregistrarii ca srl urmeaza o procedura speciala.
Pentru selectie si plasare forta de munca, sunt aplicabile LEGEA nr. 156 din 26 iulie 2000 (*actualizată*)
privind protecţia cetăţenilor romani care lucrează în străinătate si HOTÃRÂREA nr. 384 din 11 aprilie 2001 (*actualizată*)
pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 156/2000 privind protecţia cetăţenilor romani care lucrează în străinătate.
Pasii pe care trebuie sa ii urmati sunt specificati in mod detaliat in cuprinsul legii si al hotararii.
Pentru redactarea contractului de mediere, apelati la serviciile unui avocat, astfel incat in cazul unui control al ITM, sa nu aveti probleme.
Dovada existentei unei oferte reale si ferme in ceea ce priveste numarul locurilor de munca, trebuie sa existe in momentul depunerii documentatiei necesare la ITM,astfel incat, chiar fara a fi autorizata, societatea comerciala respectiva poate sa incheie un contract de prestari servicii in domeniul respectiv cu societati beneficiare din strainatate, intrucat doar in baza acestui contract va putea efectua activitatea de selectie si plasare forta de munca

Buna ziua! Pentru cod CAEN 7830- mai trebuie autorizatie de la Ministerul Muncii?

Merci
Buna ziua,
Am o intrebare cu privire la acest subiect: In ce masura exista posibilitatea de a obtine autorizatia de la AJOFM in conditiile in care experienta mea in serviciile de furnizare a fortei de munca este de doar 1 an si 6 luni?
Multumesc mult.
Buna ziua,

Stie cineva daca la ora actuala mai este valabila autorizarea speciala ptr CAEN 7830/ 7820/ 7810? Multumesc frumos