Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... aparat de facut bani
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

aparat de facut bani

Ma numesc Gabriel Pascu si sunt inginer fizician. La OSIM este in curs de brevetare o inventie al carei obiect se refera la domeniul Dvs. de activitate. Daca vi se pare interesanta asatept un semnal de la Dvs. in ideea unei colaborari.

Cu stima,

ing. fiz. Gabriel Pascu; tel. 0744.220.498

Metodă şi dispozitiv, hidraulice, de antrenare şi direcţionare a curenţilor de aer de convecţie generaţi în interiorul incintelor incălzite cu radiatoare care utilizează, ca agent termic, apa.

Invenţia poate fi folosită la creşterea randamentului procesului de incălzire a incintelor unde sunt utilizate instalaţii care folosesc apa cu rol de agent termic.

Lucrări care pot fi consultate, referitor la acest domeniu, sunt:

Problema tehnică pe care o rezolvă invenţia este următoarea: Antrenarea şi direcţionarea curenţilor de convecţie generaţi în interiorul incintelor incălzite cu radiatoare care utilizează, ca agent termic apa, cu dispozitive folosind piese în mişcare, se face, în
prezent, folosind motoare acţionate electric, generându-se un consum suplimentar de energie, distinct de cel necesar aducerii agentului termic (apa) la temperatura de interes, la nivelul radiatorului, şi, simultan, distinct de consumul de energie necesar recirculării agentului termic. Deasemenea, instalaţiile de comandă şi acţionare electrică reprezintă surse suplimentare de defect.

Din punct de vedere tehnic invenţia este un ansamblu format dintr-un rotor de ventilator cu pale paralele acţionat prin intermediul unui rotor de turbină hidraulică. Turbina hidrauluică este pusă în mişcare de fluxul de agent termic evacuat din radiator ("returul"). Rotorul ventilatorului este fixat demontabil în partea superioară a radiatorului, astfel incât fluxul de aer cald de convecţie este preluat şi antrenat pe o direcţie aproximativ perpendiculară pe suprafaţa peretelui incintei.

Faţa de realizarile tehnice actuale în domeniu, invenţia elimină acţionarea electrică a dispozitivelor de antrenare şi direcţionare a curenţilor de convecţie. Pe baza acestei invenţii, problema curenţilor de convecţie, cu dezavantajele implicate de apariţia acestora (încalzire, cu preponderenţă, a pereţilor incintei aflaţi în contact direct cu exteriorul, implicând pierderi energetice mari) este rezolvată pe cale hidraulică, cu un consum mic de energie, pe baza unor soluţii tehnice simple (implicând fiabilitate), cu preţuri de cost pentru intreţinere mici şi, mai ales, cu un preţ de producţie şi montaj mult mai mici decât în cazul dispozitivelor folosite curent şi acţionate electric.

Prezentarea desenelor:

Fig.1: vedere

1.

radiator: 2) plasă de protecţie a rotorului ventilatorului; 3) pală a rotorului ventilatorului; 4) ghidul de flux (carcasa); 5) axul comun al rotorului ventilatorului şi al turbinei hidraulice; 6) turbina hidraulică; 7) ieşirea turbinei hidraulice; 8) intrarea turbinei hidrulice care coincide cu ieşirea (“returul”) fluxului de agent termic (apa) din radiator; 9) intrarea (“turul”) fluxului de agent termic în radiator. Fig.2):sectiune: 1) radiator; 2) plasă de protecţie a rotorului ventilatorului; 3) pală a rotorului ventilatorului; 4) ghidul de flux (carcasa); 5) axul comun al rotorului ventilatorului şi al turbinei hidraulice

Obiectul invenţiei este un dispozitiv de antrenare si direcţionare a curenţilor de aer de convecţie care apar în interiorul incintelor incălzite cu radiatoare care folosesc ca agent termic apa.

Acest dispozitiv este format din:

1) Rotorul de ventilator cu pale paralele ale căror capete sunt fixate în doua flanşe circulare (fig. ). Flanşele sunt fixate astfel încât planele geometrice din care fac parte sunt paralele.

2) Ghidul de flux (carcasă) în interiorul căruia este montat rotorul ventilatorului care schimbă direcţia fluxului de aer cald (orientat vertical în sus) cu 90º (perpendicular pe peretele incintei) (fig. )

3) Turbina hidraulică, al cărui ax este comun cu axul rotorului de ventilator, este pusă în mişcare de fluxul de agent termic (apa) de ieşire ("returul") din radiator. Mişcarea de rotaţie a turbinei antrenează, prin intermediul axului comun, rotorul ventilatorului. De la ieşirea turbinei hidraulice fluxul de agent termic este preluat de circuitul de recirculare existent.(fig.)

Se obţine astfel antrenarea (creşterea valorii fluxului de aer cu care radiatorul schimbă căldură) mărindu-se, implicit, randamentul procesului. Direcţionarea fluxului de aer spre interiorul incintei încălzite înlatura pierderile energetice din cauza contactului prelungit (curenţi de convecţie) al aerului cald cu pereţii incintei, aflaţi în contact cu exteriorul şi aflaţi, implicit, la o temperatură joasă.

Acţionarea hidraulicǎ a dispozitivului înlatură utilizarea mijloacelor de comandă şi acţionare electrice, cu consum suplimentar de energie, scumpe şi cu fiabilitate scăzută.

Utilizarea rotorului de ventilator cu pale paralele este adecvată scopului (antrenarea şi direcţionarea

fluxului de aer) precum şi rezolvării problemelor practice de folosire eficientă a spaţiului şi montaj.

Revendicări

Prin cererea de brevetare se revendică:

1) Utilizarea modului de acţionare a dispozitivului de antrenare si direcţionare a curentului de aer cald (fig. ), caracterizat prin aceea că este de natură hidraulică.

2) Utilizarea rotorului de ventilator caracterizat prin aceea că foloseşte configuraţia cu pale paralele (fig. ) pentru antrenarea fluxului de aer cald de convecţie generat de radiatorul care foloseşte ,ca agent termic, apa.

Rezumat

Metodă şi dispozitiv, hidraulice, de antrenare şi direcţionare a curenţilor de aer de convecţie generaţi în interiorul incintelor încălzite cu radiatoare care utilizează, ca agent termic, apa.

Invenţia se referă la domeniul tehnic care furnizează soluţii problemelor de eficientizre a proceselor

de menţinere a unei temperaturi corecte, din punctul de vedere al normelor de sănătate publică şi de protectia muncii, în incintele civile şi industriale.

În incintele încălzite cu radiatoare care utilizează, ca agent termic, apa, în prezent, se folosesc, pentru antrenarea şi direcţionarea curenţilor de aer de convecţie, dispozitive comandate si acţionate electric, cu consum suplimentar de energie, scumpe şi nefiabile.

Obiectul invenţiei este reprezentat de un dispozitiv format din trei componente (fig.1):

1) Rotorul de ventilator cu pale paralele ale căror capete sunt fixate în doua flanşe circulare (fig. ). Flanşele sunt fixate astfel încât planele geometrice din care fac parte sunt paralele.

2) Ghidul de flux (carcasă) în interiorul căruia este montat rotorul ventilatorului care schimbă direcţia fluxului de aer cald (orientat vertical în sus) cu 90º (perpendicular pe peretele incintei) (fig. )

3) Turbina hidraulică, al cărui ax este comun cu axul rotorului de ventilator, este pusă în mişcare de fluxul de agent termic (apa) de ieşire ("returul") din radiator. Mişcarea de rotaţie a turbinei antrenează, prin intermediul axului comun, rotorul ventilatorului. De la ieşirea turbinei hidraulice fluxul de agent termic este preluat de circuitul de recirculare existent.(fig.)

Invenţia elimină acţionarea electrică a dispozitivelor de antrenare şi direcţionare a curenţilor de convecţie

Prin cererea de brevetare se revendică:

1) Utilizarea modului de acţionare a dispozitivului de antrenare si direcţionare a curentului de aer cald (fig. ), caracterizat prin aceea că este de natură hidraulică.

2) Utilizarea rotorului de ventilator caracterizat prin aceea că foloseşte configuraţia cu pale paralele (fig. ) pentru antrenarea fluxului de aer cald de convecţie generat de radiatorul care foloseşte ,ca agent termic, apa.

Recomand, pentru publicare, fig.1.

jfkus, utilizator
:tooth: radeti de noi?

eu am retinut titlul: aparat de facut bani = dosar penal + ani grei de puscarie
cititi si restul! exista aparate de facut bani legal! Da rad de cei ce interpreteaza la propriu....