Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ajutatima
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ajutatima

buna seara eu sunt din baia mare, am o prietena care sta in jud satu mare , este casatorita si are 2 copilasii : unul de 2 ani ai o fetita de 9 luni, problema ei este ca sotul o maltrateaza , bea , o bate si pe copii , ea nu are unde sa mearga, am auzit ca sunt ceva ong pt asa ceva , sau ce ar trebuie facut sa o ajute cineva ca ea zice ca nu crede ca va mai rezista mult
Poate depune plangere la politie pentru lovire.

ART. 180
Lovirea sau alte violenţe
(1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se
pedepsesc cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.
(1^1) Faptele prevăzute la alin. 1 săvârşite asupra membrilor familiei se
pedepsesc cu închisoare de la 6 luni la un an sau cu amendă.

(2) Lovirea sau actele de violenţă care au pricinuit o vătămare ce necesită
pentru vindecare îngrijiri medicale de cel mult 20 de zile se pedepsesc cu
închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2^1) Faptele prevăzute la alin. 2 săvârşite asupra membrilor familiei se
pedepsesc cu închisoare de la unu la 2 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei
vătămate. În cazul faptelor prevăzute la alin. 1^1 şi 2^1 acţiunea penală se pune
în mişcare şi din oficiu.
(4) Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală, producându-şi efectele
şi în cazul în care acţiunea penală a fost pusă în mişcare din oficiu.
ART. 181
Vătămarea corporală
(1) Fapta prin care s-a pricinuit integrităţii corporale sau sănătăţii o vătămare
care necesită pentru vindecare îngrijiri medicale de cel mult 60 de zile se
pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.
(1^1) Fapta prevăzută la alin. 1 săvârşită asupra membrilor familiei se
pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei
vătămate. În cazul faptelor prevăzute la alin. 1^1 acţiunea penală se pune în
mişcare şi din oficiu.
(3) Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală, producându-şi efectele
şi în cazul în care acţiunea penală a fost pusă în mişcare din oficiu.

Poate de asemenea sa intenteze divort in instanta si sa solicite o ordonanta presedintiala de evacuare din locuinta.
da,parca centre maternale se cheama;sa se intereseze la primarie-protectia copilului;exista si un tel.gratis pt.femeile si copii maltratati unde poate suna si sa o indrume;
Cristina Voicu, Avocat
De ce sa plece sotia cand poate pleca sotul?