avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt calificat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt calificat

Buna seara tuturor !
Am un prieten care a pus telefonul mobil pe tejgheaua unei consignatii, a scos bani din buzunar a cumparat ceva si cand sa-si i-a telefonul......nu mai era.
N-a reclamat furtul ca.....era oricum ineficient si nici un telefon "prea tare" nu era.
La cateva zile se comite o spargere de locuinta iar la prelevarea urmelor politistii gasesc si telefonul mobil al prietenului meu. L-au chemat maine la politie sa de-a explicatii cu privire la asta intr-ucat s-a "concluzionat" ca autorul furtului din locuinta si-a scapat telefonul in casa la om .Ce sanse sunt sa-l gaseasca vinovat si cum se poate apara ???
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 01:02, 12 Iulie 2011
Ar fi bine sa mearga insotit de avocat sau macar sa consulte intr-un mediu privat.
Cam dubioasa situatia...si politia nu stiu daca il va crede.
Si eu cam am dubii...
Intr-adevar e cam cu dus-intors dar in afara de telefonul mobil nimic nu se coroboreaza.
cred ca-si va dovedi nevinovatia. cei din anturaj, familia stiu ca i s-a furat telefonul, apoi se verifica si aparatul si sim-ul pt perioada scursa de la momentul cand i s-a furat tel si spargere..
oricum, sa mearga insotit de avocat
Da,politia o sa-si faca temele.
Se pot stabili anumite aspecte...
Faptul ca s-a gasit telefonul cu amprentele lui il indica ca suspect...
Este bine sa fie pregatit sa se apere chiar daca este nevinovat.
Partea curioasa este daca s-au gasit si alte amprente intrucat hotul nu ar fi vorbit la telefon cu manusi...
Daca il considera vinovat il va retine si se va propune arestarea sa preventiva.
Este foarte indicat sa aiba avocat la audiere ca sa inteleaga tot de la inceput...
Aici este o problema simpla si clasica de alibi :
Intrebarea este daca prietenul dvs , poate dovedi ca la ora si la data desfasurarii furtului se afla in alt loc .
Daca poate dovedi cu probe (martori , alte probe acceptate de lege) aceasta ,nu va avea nicio problema ,desi "povestea" in sine pare putin cam ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme stancioiu marian stancioiu marian in urma cu cateva zile o prietena ma pune sa vad daca geamul magazinului este inchis,iar dupa cateva zile aceel magazin este spart si politia gaseste ... (vezi toată discuția)
Acuzatie furt telefon ContSters264642 ContSters264642 AM FOST ACUZAT DE CINEVA CA I- AM FURAT TELEFONUL TELEFONUL . AM FOST CONTROLAT DE JANDARMI SI NU AU GASIT TEL LA MINE IN SCHIMB EU AM AVUT UN APARAT ... (vezi toată discuția)
Furt, prelevare amprente Vlad_88 Vlad_88 Buna ziua as avea si eu o intrebare Lucrez la un magazin de electronice si electrocasnice iar acuma cateva zile s-a furat un telefon in valoare de 3200 de lei ... (vezi toată discuția)