Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... santajati si ramasi pe drumuri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

santajati si ramasi pe drumuri

IN DATA DE 2 MAI 2011 NE AFLAM LA SEDIUL FIRMEI IAR –DIRECTORUL DE VANZARI SI CONTABILA , , AU FOLOSIT ACTIUNI DE INTIMIDARE , SANTAJ SI PRESIUNI ASUPRA ANGAJATILOR OBLIGANDU-NE SA DAM DECLARATII PT A NE PRIMI SALARIILE CARE NI SE CUVIN,SI DECLARATIE IN SCRIS PENTRU INCETAREA CONTRACTULUI INDIVIDUAL DE MUNCA IN BAZA art 55 litera B--, NOI NEFIIND IN CUNOSTIINTA DE CAUZA
MENTIONAM CA CONTRACTELE DE MUNCA NI S-A INMANAT LA INCETAREA ACTIVITATII ,CARE A FOST DATA SUB PRESIUNE,IAR ACESTEA NU SUNT SEMNATE DE NOI, LA RUBRICA “SALARIAT”
PREJUDICIUL PE CARE FAPTUITORII SUS NUMITI NI L-AU CREAT ESTE DE SANTAJ , PRESIUNI INSELARE FALS SI UZ DE FALS IN ACTE OFICIALE SI INTIMIDARE SI NE-AU FOST LUATE DECLARATII “PE CALE AMIABILA” SUB PRESIUNE DE CATRE , ACESTIA SANTAJINDU-NE ,CA NU NE PRIMIM DREPTURILE SALARIALE DACA NU SCRIEM CEEA CE NE SPUN EI ADICA DE A NE DA ACORDUL PT DESFACEREA CONTRACTULUI DE MUNCA.
.APRECIEM CA, MASURA DE DESFACERE A CONTRACTULUI DE MUNCA PRIN ACORDUL PARTILOR A FOST NELEGALA SI ABUZIVA ,NOI NEDANDU-NE ACORDUL PENTRU ACEASTA,
ASTFEL,DESI DECIZIA POARTA CA DATA 29.04.2011.ACEASTA A FOST INTOCMNITA INAINTE DE A EXISTA UN ASA ZIS ACORD AL NOSTRU, PRACTIC FIIND CHEMATI PE 02.05.2011 SI CONSTRANSI PRIN PRESIUNE PSIHICA SI SANTAJ DE REPREZENTANTII FIRMEI SA DAM DECLARATIE CA SUNTEM DE ACORD CU DESFACEREA CONTRACTULUI DE MUNCA PRIN ACORDUL PARTILOR , CU TOATE CA NOI NU DOREAM ACEST FAPT INTRUCAT AVEM UN COPIL DE VARSTA FOARTE MICA CE NECESITA CHELTUIELI FOARTE MARI, PRACTIC NOI AVAND NEVOIE DE ACEST SERVICIU MAI ALES CA LUCRAM LA ACEEASI FIRMA, DAR SI CU COLEGII NOSTRI S-A PROCEDAT LA FEL
MAI MULT, SOCIETATEA OBISNUIESTE SA INCALCE IN MOD REPETAT LEGEA, CONTRACTELE DE MUNCA NEFIIND SEMNATE DE NOI ,IAR DE MULTE ORI NOI ANGAJATII PT A NU NE PIERDE LOCUL DE MUNCA ,SEMNAM DIVERSE ACTE CUM CA AM FI PRIMIT ANUMITE DREPTURI SALARIALE, IN REALITATE SITUATIA STAND ALTFEL( EXISTAU CHIAR 2 RANDURI DE STATE DE SALARII PE CARE LE SEMNAM
DE ASEMENEA CONTRADICTIE ESTE SI CU PRIVIRE LA DATA DESFACERII CONTRACTULUI DE MUNCA, IN DECIZIE ESTE TRECUTA DATA DE 01.05.2011 ZI NELUCRATOARE DE FAPT IAR DECLARATIILE PE CARE NE-AU SOMAT SI SANTAJAT SA LE DAM SUNT LUATE IN DATA DE 02.05.2011.
PRECIZAM CA MODALITATEA DE COMUNICARE A DECIZIEI A FOST TOTAL NECIVILIZATA PRIN ARUNCAREA PE GEAM CATRE NOI , SI SUB ACEST ASPECT DORIM SA-I PUNETI A FACE DOVADA IN PREZENTA CAUZA A MODULUI LEGAL PRIN CARE NOI AM INTRAT IN POSESIA EI
MENTIONAM CA ACEASTA FIRMA REFUZA DE ALTFEL SA NE RESTITUIE CARNETELE DE MUNCA, SI ANEXA 26, CU PERIOADA LUCRATA IN ACEASTA FIRMA .
I

IN DOVEDIRA RECLAMATIEI, INTELEGEM SA NE FOLOSIM DE URMATOARELE PROBE: CONTRACTUL INDIVIDUAL DE MUNCA CU SEMNATURA FALSA LA SALARIAT,DECIZII DE DESFACEREA CONTRACTULUI DE MUNCA CU PREMEDITARE SI CARE ARATA CA A FOST FACUTA CU PREMEDITARE,IAR DECLARATIAPE CARE NE-A OBLIGAT SA O DAM SUB PRESIUNE NEFIIND IN CUNOSTIINTA DE CAUZA;

IN SPERANTA UNUI RASPUNS VA MULTUMIM ANTICIPAT!
elilia, utilizator
Buna ziua,

trebuie sa va organizati si impreuna cu ceilalti colegi sa mergeti si sa consultati un avocat carelucreaza in litigii de dreptul muncii; el va va sfatui cu privire la ce este de facut; un prim pas este plangerea la ITM dar nu trebuie sava bazati foarte tare pe cei de acolo;

Avocat Boncu
1. CIM poate inceta si intr-o zi nelucratoare.
2. Daca a incetat CIM cu acordul partilor (art.55b din Codul muncii) nu puteti beneficia de indemnizatie de somaj deci nu mai aveti nevoie de Anexa 26.
3. Faceti o sesizare la ITM si concomitent dati in judecata pe angajator la tribunalul din judetul in care aveti domiciliul. Fiind litigiu de munca nu platiti taxe.
4. Consultati un avocat pe dreptul muncii care sa va ajute. Onorariul lui il veti recupera de la angajator in cadrul cheltuielilor de judecata.
5. Raspunsul in scris primit de la ITM va poate ajuta in instanta.
6. Va rog sa nu mai scrieti exclusiv cu majuscule pentru ca este obositor de citit si s-ar putea sa nu va mai raspunda nimeni.
va multumesc pt. raspuns si sfaturi...de la itm bucuresti am primit raspuns, deasemeni i-am actionat in judecata...