Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acte

ACTELE DEPUSE DESPRE MOSTENITORI SUNT VERIFICATE DE NOTAR SAU SUNT PE PROPRIA RASPUNDERE ?(astept raspuns la aceasta ultima intrebare?)

sunt verificate
sunt verificate la starea civila ? sa zicem ca cine deschid actiunea de mostenire nu trece o persoana si toti ceilalti care participa la dezbatere sunt de acord tacit. notarul cum descopera?
In nici un fel...notarul nu este detectiv particular. Declaratiile date in fata notarului sunt pe proprie raspundere. Daca, in mod voit, se omite un mostenitor, acesta are posibilitatea, in termen de 3 ani, sa solicite instantei constatarea nulitatii relative a certificatului de mostenitor si includerea sa alaturi de ceilalti succesibili, daca face dovada ca in termenul de 6 luni de la deces a acceptat mostenirea, expres sau tacit.
Cum se dovedeste acceptarea expresa sau tacita a mostenirii? Va multumesc?
Acceptarea expresa se face prin declaratie la notar iar acceptarea tacita se face prin folosirea bunurilor defunctului arogandusi calitatea de proprietar (se muta in casa, se foloseste de bunuri, plateste impozit).