Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de somaj?

Am o vechime in munca de peste 18 ani care nu este la acelasi angajator,iar pe data de 1 sept 2010 s a incheiat CIM cu art 55 lit b.
Intrebarea mea este in ce conditii pot beneficia de somaj?
beneficiati de somaj doar daca incetarea cim se facea cu art.65(1), 56F), B),E),H), J), art.61C), D), art.94(4) din c.mun.
Daca in aceasta perioada ma angajam si CIM se intrerupea cu unul din articolele enumerate mai sus mai puteam beneficia de somaj?
Incercati sa va angajati undeva pe perioada determinata de o luna,spuneti-i angajatorului ca nu aveti pretentii la salariu,sau poate aveti prieteni cu societate;o sa va inceteze contractul in baza art. 56 litera i,obtineti de la acest angajator anexa 14 pentru somaj,iar de la celalalt angajator anexa 14 somaj cu 11 luni. Sunteti cam la limita,oricum vedeti poate va incadrati cu cele 12 luni in total.
Am avut CIM pe perioada nedeterminata dar dupa 3 luni s a desfacut contractul cu art 65 si am intrat in somaj ; nu am intimpinat nici o problema in pregatirea dosarului si nici in privinta obtinerii adeverintelor necesare de la cele 2 societati la care am lucrat in ultimele 24 de luni!
Multumesc pentru raspunsuri!