avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii plata CAS la conventii civile
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

plata CAS la conventii civile

Buna ziua. O persoana care urmeaza sa presteze un serviciu in baza unei conventii civile pe o durata de 12 zile e datoare sa plateasca si contributia CAS pe langa impozitul de 16%? Mentionez ca persoana in cauza nu are alte venituri. In contextul frecventelor modificari legislative nu imi este clara plata CAS la conventii civile. Va rog sa ma ajutati. Multumesc anticipat.

Cel mai recent răspuns: rocriss , utilizator 09:06, 18 Iulie 2011
atentie conventia civila o incheie conform codului fiscal va dau un link [ link extern ]

daca nu sunt indeplinite conditiile de autorizare ca PFA /Profesie liberala ci doar ca persoana fizica intervine codul muncii pentru munca la negru.
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Iulie 2011
ovidiu7676, utilizator
Iincheierea unei conventii civile intra sub incidenta Codlui Civil ... numai din punct de vedere al modului de impozitare, acestea intra sub incidenta Codului fiscal.
annabela a scris:

Buna ziua. O persoana care urmeaza sa presteze un serviciu in baza unei conventii civile pe o durata de 12 zile e datoare sa plateasca si contributia CAS pe langa impozitul de 16%? Mentionez ca persoana in cauza nu are alte venituri. In contextul frecventelor modificari legislative nu imi este clara plata CAS la conventii civile. Va rog sa ma ajutati. Multumesc anticipat.




Nu conteaza cate zile a prestat servicii, contributiile se datoreaza la venitul obtinut.
Beneficiarul de servicii e obligat prin lege sa retina si sa vireze la buget CAS (10.5%), somaj (0.5%) si impozit 16%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conventie civila potrivit codului civil implica art. 52 cod fiscal scumpicu scumpicu Lucrez la o firma de constructii si si-au incheiat o conventie civila cu un proiectant in conditiile codului civil si a articolului 52 cod fiscal. Spuneti-mi ... (vezi toată discuția)
Pfa cas, somaj elte elte Buna ziua, Sunt medic inregistrat la finante (profesii liberale sistem real) si am un contract de prestari servicii cu un SRL lucrez in sediul SC, cu ... (vezi toată discuția)
Contract servicii persoana fizica gaby76 gaby76 Buna ziua Ma intereseaza care este modalitatea prin care o firma poate plati o [b]persoana fizica [/b]pentru un serviciu prestat timp de 1 saptamana, in ... (vezi toată discuția)