Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii plata CAS la conventii civile
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

plata CAS la conventii civile

Buna ziua. O persoana care urmeaza sa presteze un serviciu in baza unei conventii civile pe o durata de 12 zile e datoare sa plateasca si contributia CAS pe langa impozitul de 16%? Mentionez ca persoana in cauza nu are alte venituri. In contextul frecventelor modificari legislative nu imi este clara plata CAS la conventii civile. Va rog sa ma ajutati. Multumesc anticipat.

atentie conventia civila o incheie conform codului fiscal va dau un link [ link extern ]

daca nu sunt indeplinite conditiile de autorizare ca PFA /Profesie liberala ci doar ca persoana fizica intervine codul muncii pentru munca la negru.
ovidiu7676, utilizator
Iincheierea unei conventii civile intra sub incidenta Codlui Civil ... numai din punct de vedere al modului de impozitare, acestea intra sub incidenta Codului fiscal.
annabela a scris:

Buna ziua. O persoana care urmeaza sa presteze un serviciu in baza unei conventii civile pe o durata de 12 zile e datoare sa plateasca si contributia CAS pe langa impozitul de 16%? Mentionez ca persoana in cauza nu are alte venituri. In contextul frecventelor modificari legislative nu imi este clara plata CAS la conventii civile. Va rog sa ma ajutati. Multumesc anticipat.

Nu conteaza cate zile a prestat servicii, contributiile se datoreaza la venitul obtinut.
Beneficiarul de servicii e obligat prin lege sa retina si sa vireze la buget CAS (10.5%), somaj (0.5%) si impozit 16%.